Би Би Си се отказа от политиката си да определя "Хамас" като "бойци" - както ги наричаше въпреки зверствата им срещу нападнатите от тях на 7 октомври цивилни в Израел. Промяната в политиката е видима от петък, отбелязва Jerusalem Post.
Обществената радио- и телевизионна медия на Великобритания е информирала Борда на депутатите на британските евреи (най-голямата и втората най-стара еврейска общинска организация в Обединеното кралство), че повече няма да нарича "Хамас" "бойци", но няма да ги определя и като "терористи". Вместо това ще пише за "Хамас" като "забранена терористична организация от правителството на Обединеното кралство и други“ или просто като „Хамас“.
Скандал с Би Би Си - защо медията не нарича Хамас терористи
"Хамас", впрочем, е обявена за терористична организация от Великобритания и много други страни по света, включително България, включително целият ЕС, отдавна, не в отговор на зверствата от 7 октомври.
Промяната е била обявена по време на среща между генералния директор на Би Би Си Тим Дейви и Борда на депутатите.
Обяснението на Дейви да не използват думата "бойци" за "Хамас" е, че "намираме това за по-малко точно описание за нашата аудитория с оглед развитието на ситуацията".
Решението е взето само няколко дни, след като Би Би Си отправи невярно обвинение срещу Израел, че носи отговорност за удара по християнската болница "Ал-Ахли" в град Газа. Оказа се, че става въпрос за отклонила се и паднала ракета на също терористичната организация "Палестински ислямски джихад", която също оперира в Ивицата Газа, където управлява "Хамас". Освен, че ракетата не е била израелска, и броят на загиналите е бил силно преувеличен от контролираните от "Хамас" палестински здравни власти в анклава. Жертвите не са 471, както те твърдяха първоначално, а между 10 и 50.
Отказът на Би Би Си да нарича "Хамас" терористи им навлече гняв и протести пред централата им в Лондон.
Каква е политиката на Би Би Си?
Джон Симпсън, който работи в Би Би Си от 1970 г. и е международен редактор от 1988 г., написа статия, в която очертава политиката на Би Би Си по отношение на наричането на групи "терористи". Според него думата носи негативна натовареност и не е работа на Би Би Си да казва на хората кои са "добрите" и кои - "лошите". Това, пише той, е част от основополагащия принцип на Би Би Си.
По повод определянето на "Хамас" като терористична организация от много правителства, включително британското, той казва, че "това е тяхна работа" и допълва: "Нашата работа е да представим на публиката си фактите и да я оставим да реши сами".
Симпсън няма проблем лично да нарече действията на Хамас "жестокости": "Напълно разумно е да наречем случилите се инциденти „зверства“, защото те са точно такива".
Спорът възниква отдавна. По време на Втората световна война на "предавателите на Би Би Си е било изрично казано да не наричат нацистите "зли" или "нечестиви", въпреки че ние можехме и ги наричахме "врагове" - посочва той.
„Ние не вземаме страна. Не използваме думи с негативна натовареност като „зли“ или „страхливи“. Не говорим за „терористи“. Симпсън твърди, че именно тази "обективност" прави Би Би Си световно известна и уважавана медийна организация.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
100
1
21.10 2023 в 20:03
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара