Пари се печелят и в България, ако искаш да работиш. Да, в чужбина заплатите сигурно са по-високи, но и стандартът е висок. Ако работиш и вкарваш парите у нас, като се върнеш може и да се чувстваш като поредния тотомилионер. Но аз не искам това.
Така разсъждава младият оператор на OFFNews Владимир Станков, който учи медицина, занимава се с компютри, води подкаст в Канал 4 и по едно време е искал да стане рапър, DJ, а после обратно, докато не се спрял окончателно на медицината, където вече му се вижда краят - шести курс.
Първата му работа е като оператор в колцентър с немски и английски. Изкарал 9 месеца и установил, че това не е за него - колцентърът е душегубка, никога повече в офис сграда, чудиш се дали половината от колегите ти не са с жълта книжка и дали самият ти не си за нея. И сменил амплоато.
Как се съчетава следването по медицина с компютрите - като не ти остава време за други занимания. Темата за свободното време отпада зарани ученето, обработката на подкасти, снимането. Влади започва с аудиообработка и правене на музика, защото има желание да се пробва като DJ или рапър, после двете желания си сменят местата. След известно колебание започва да се занимава тонрежисура, което по едно време учел паралелно с медицината.
Защо медицина? Заради мама, тя ми каза да уча това, защото съм умен. Благодаря ти, мамо, полу на шега, полу на истина казва Влади. И вече е шести курс. Има интерес към хематологията заради едно упражнение по тази дисциплина, на която преподавателят обяснявал за кръвните клетки.
"Това ми стана по-интересно, отколкото други упражнения. По време на самото обучение е голямо лутане кой какво ще запише, желанията се сменят. В първи курс всички искат да са хирурзи, после виждат какво е да си хирург. Искат да са кардиолози, после виждат какво е. Аз избрах хематологията. Има малко специалисти и е много важна специалност", признава Влади.
Наясно е, че в хематологията смъртността е по-голяма, тясно свързана е с онкологията, но..., какво да правиш - интересно е.
И допълва, че в медицината всяка специалност е важна, но има елитарни, което му се вижда малко глупаво, защото тялото е единен организъм. А тясната специализация те кара да забравиш, че всички специалисти трябва да работят заедно. Като елитарни сочи неврохирургията, неврологията и кардиологията, защото хората, които са специалисти в тях, смятат, че са по-специални.
Станков признава, че колебанията му към медицината са били големи. След първи курс решава, че му е по-интересно да учи софтуерно инженерство във Виена. Дори е приет, намерил си общежитие, но в последния момент решил да не заминава. Защо? Ами, на този въпрос и аз се опитвам да си отговоря, смее се той. Във втори курс по медицина му било далеч по-приятно заради взетото решение.
"Чувството беше много освобождаващо", допълва той.
Освен това е сигурен, че висшето образование в чужбина не е по-добро. Самият Влади е завършил немска гимназия в София и е можел да учи медицина и в Германия. Освен това имаме примери, от които можем да се учим, но му идват в повече огромният брой университети в малка държава, като България. В основните обаче има страхотни преподаватели.
Пък и много от приятелите на Влади са се върнали в България, веднага след завършването си.
Още за политиката, Шенген, еврото и пр. чуйте във видеото.
Абонирайте се за канала OFFNews в YouTube!
Даниела Добрева
Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".