Първото издание на Sofia Art Fair превърна София в световна сцена на съвременното изкуство.
Изложението преобрази представата за пазарния потенциал на този сектор и успя да привлече впечатляваща и разнообразна публика, както за откриването, така и и за всички събития, организирани в дните му.
На 3 октомври Sofia Art Fair стартира с тържествена церемония, в която взеха участие кметът на София г-н Васил Терзиев - патрон на инициативата, Суни Данаджъ - изпълнителен директор на Sofia Art Fair, Радослав Механджийски - основен партньор в реализацията, и г-н Тодор Младенов - изпълнителен директор на София Тех Парк. Специален музикален поздрав за гостите и участниците на изложението направиха Орлин Павлов и Милен Кукошаров.
Събитието уважиха представители на много бизнес и социални общности, както и популярни личности, като Китодар Тодоров, Графа, Димитър Бербатов, Деян Статулов, Стефан Щерев, Радослав Парушев, Стефан Вълдобрев, г-жа Йорданка Фандъкова и много други.
В подкаста на OFFNews Искра Ангелова разговаря с Ивайло Нойзи Цветков за потенциала и значението на подобен род събитие, както и за всичко останало важно, навременно и тревожно, което съпътства изложението.
За три дни Sofia Art Fair отвори врати за широката публика. От петък сутринта до неделя вечерта потокът от посетители не секна. Организатори и участници посрещаха групови посещения на училища, детски градини и организации, подкрепящи хора в неравностойно положение. Хора от всички възрасти разпознаха Sofia Art Fair като възможност да се запознаят за пръв път със съвременното изкуство.
Добавена стойност на изложението даде и впечатляващата за българския контекст паралелна програма с гост-лектори от България, Европа и САЩ. На отделен етаж посетителите имаха възможност да се срещнат и да чуят Лиса Анастос - световен топ 200 колекционер и филантроп с ярко въздействие върху американското и световно съвременно изкуство, г-жа Лор Мартан Пуле - директор на проекта „Опакованата арка“ на Кристо и Жан-Клод, г-н Ху Ханру, световно разпознат куратор и творчески директор на Музея за съвременно изкуство MAXXI в Рим, г-жа Габриела фон Хабсбург - филантроп и скулптор, внучка на последния австрийски император и още много лектори. Всички те бяха впечатлени от броя слушатели и автентичния интерес на българската публика към коментираните теми.
В рамките на изложението се реализираха рекордни продажби за първо издание на форум от подобен характер в Европа, за които точна информация ще бъде предоставена в следващите дни. Tворби на български и международни артисти намериха свои собственици в България, Европа и света. Не е за подценяване, че на изложението бяха забелязани именити колекционери от Австрия, Турция, Гърция, Франция.
„Шампиони“ в продажбите до момента са павилионите на международния арт дилър Стефан Стоянов, галерия Литъл Бърд Плейс, както и изцяло разпродадения павилион на консултантката и арт дилър Илинка Чергарова.
Голям интерес имаше и към кураторските турове, които запознаваха най-любопитните с изложеното изкуство. Те продължиха до последната минута на изложението.
Изкушените от технологиите пък имаха свободен достъп до кът с виртуална реалност, в който се наслаждаваха на VR творби от селектирани автори – проект, реализиран в сътрудничество с лабораторията за виртуална реалност в София Тех Парк.
Sofia Art Fair показа на първо място, че интересът към съвременното изкуство в България е много значим. Изглежда е чакал това голямо събитие, което да го покаже. Пазарният потенциал е огромен, а публиката е жадна за информация, за пряк контакт с изкуство и художници. Именно подобно мащабно и стилно събитие, което отговаря на най-добрите световни практики, откликва на тези потребности.
Sofia Art Fair е катализатор за целия сектор и без съмнение демонстрира способността си да постави града и страната ни в европейския и световен календар на престижните изложения за изкуство.
Sofia Art Fair показва, че изкуството в България наистина е значимо. То има нужда от смели проекти, изпълнени на високо професионално ниво, които да привличат публиката и нейния интерес.
София вече е на картата на международните изложения за изкуство – в Европа и света. Защото изкуството е значимо.
Първото издание на Sofia Art Fair положи началото на проект, чието развитие и израстване предстои.
Sofia Art Fair е съфинансиран от „Фондация „Лъчезар Цоцорков“, част е от Културния календар на Столична община 2024, реализира се и с финансовата подкрепа на Министерство на културата, както и с подкрепата на Посолството на Република Франция/Френски институт в България.
Основни партньори на събитието са Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Art and Culture Today, Sofia Tech Park.
Институционални партньори: Столична община, Министерство на културата, Министерство на туризма, Посолство на Франция/Френски институт в България, Американска Търговска Камара в България, Национална художествена академия, Нов български университет; Регионален Център София – ЮНЕСКО
Стратегически партньори: Citroen & DS Automobiles , Aya Estate, Buzalov & Chanova Law Office, VP Consulting, #ПромениКартинката – Информационна кампания на Филип Морис България, TDB Play
Подкрепящи партньори: Art Fairs Service, follow.art, Tectus, Тренд, TEXСИТИ, Ovcharov & Parushev Law Firm, Българска асоциация на заведенията, Chance Travel, Seewines, Arkana, DSGN Clinic; Академия “Никола Тесла”, Epaygo, EasyPay, Giramondo travel
Медийни партньори: OFFNews, БНТ, БНР, Дарик радио, Мениджър, Обекти, Градът, Булевард България, Биограф, DIVA, dir.bg, Impressio, Videocast, CodeFashion, Метрореклама, ВИЖ!
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
КАБРОН
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
lans link
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
dolivo
Русия върти консулски услуги в централата на БСП във Варна
Д-р Мазникуров
Тръмп номинира Робърт Кенеди-младши за здравен министър