Деветото издание на Plovdiv Jazz Fest предстои от 27 до 29 октомври с участието на музиканти от България, САЩ, Италия, Австрия, Бразилия. Както стана обичайно основната програма на есенния джаз фестивал ще бъде в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Всяка фестивална вечер ще включва два концерта и ще започва в 20:00 ч. Програмата на деветия Plovdiv Jazz Fest поставя акцент върху инструменталния джаз, камерните концерти и китарата в джаза. В рамките на феста ще чуем шест концерта за три дни, съпътстваща програма, която ще включва още два концерта, представяне на книга, концерт на най-младите в джаза и джемсешъни всяка вечер след основната програма.
Програма:
26 октомври | 19:30 ч. | Радио Пловдив
Концерт на Димитър Бодуров трио (Димитър Бодуров, Михаил Иванов, Борислав Петров)
Тази година Plovdiv Jazz Fest ще има предварително събитие, което ще бъде част от съпътстващата програма на фестивала. Концертът на триото на известния пианист Димитър Бодуров ще бъде на 26 октомври от 19:30 ч. в Радио Пловдив. Характерно за групата е динамичното взаимодействие на пиано, контрабас и барабани. Джаз триото е силно повлияно от народната музика и класическата композиция. Роден в България, живеещ в Амстердам, джаз пианист Димитър Бодуров остава очарован от фолклора на родната си страна, но все пак триото му звучи безпогрешно съвременно.
27 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“
Концерт на Das Weltschmerz Duett (България) - Веселин Веселинов-Еко и Милен Кукошаров; специален гост – Мартин Ташев
Концерт на Джулиан Лаж дуо (САЩ) - Джулиан Лаж и Хорхе Родер
Plovdiv Jazz Fest започва на 27 октомври с Награда за цялостен принос в джаз, която тази година ще бъде връчена на контрабасиста Веселин Веселинов-Еко. Вечерта ще продължи с неговото дуо с пианиста Милен Кукошаров – Das Weltschmerz DueTT. Дуетът е създаден в началото на 2016 г. с желанието на двамата артисти да опознаят нови музикални територии, импровизирайки върху теми извън стандартния джазов репертоар. Шостакович, Чайковски, Пиацола, Ерик Сати, Джон Уилямс и Карлос Гардел са част от композиторите, чиято музика дуетът интерпретира. През април 2017 г. излиза техният първи албум – „ImproviSatie”. Две години по-късно издават и втори албум – “Consequences”. В него, заедно с произведения на Рахманинов и Сати, са включени и шест техни авторски композиции. Концертът ще бъде със специалното участие на Мартин Ташев.
Вторият концерт в тази вечер ще бъде на друго дуо, което този път съчетава китара и контрабас. В Пловдив пристига един от най-значимите джаз китаристи на съвременната сцена – Джулиан Лаж, заедно с контрабасиста Хорхе Родер. Ню Йоркър нарича Лаж „китарист от най-висока класа в импровизационната музика“. Американският китарист и композитор е роден в Калифорния, живее и работи в Ню Йорк. Прекарва десетилетие, изследвайки многообразните корени на американската музикална история. Лаж е прочут със своята безупречна техника и импровизационна свобода, която просто няма граници. Той започва да свири на 5-годишна възраст, а когато е на 8 години свири с Карлос Сантана. Не много по-късно след това Джулиан Лаж свири с музиканти от ранга на Пат Матини, Кени Вернер, Тутс Тилеманс и др. Той има три „Грами“ номинации за „Най-добър джаз албум“ и „Най-добър инструментален албум“. Като ръководител на състав има 15 албума, а от 2021 г. е музикант на Blue Note Records. Участва в проекти на музиканти като Гари Бъртън, Джон Зорн, Тейлър Ейгсти, Нелс Клайн, Крис Елдридж и др.
Хорхе Родер от Перу е добре познат като един най-многостранните и експресивни контрабасисти в джаза днес. Съчетавайки симфоничното въображение с интимната лиричност на фолклорната музика, агресивната енергия на суровия рокер с плаващата ритмична чувствителност на афро-перуанските корени, Родер откроява голям спектър от влияния и майсторство.
28 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“
Концерт на Волфганг Мутшпил (Австрия)
Концерт на Шико Пинейро квартет (Бразилия)
28 октомври е изцяло посветен на китаристите. Вечерта ще започне с поетичен и виртуозен солов концерт на един от философите на съвременната европейска джаз сцена – китариста Волфганг Мутшпил, артист на ECM Records, чийто нов албум ще излезе на 29 септември. Мутшпил живее във Виена. Той е смятан за един от най-влиятелните китаристи от своето поколение. Като дете Волфганг Мутшпил учи класическа музика и свири на цигулка, но на 15 години открива любовта си към китарата. Учи в Музикалната консерватория на Нова Англия, по-късно и в Музикалния колеж „Бъркли“. В продължение на две години е част от квинтета на Гари Бъртън. От средата на 90-те до 2002 г. живее и работи в Ню Йорк. Джазът го среща с артисти като Трилок Гурту, Юсу Н'Дур, Мария Жоао, Дейв Либман, Питър Ърскин, Гари Пийкок, Лари Гренадиър и много други. Продуцира млади музиканти, а от 2004 г. ръководи програмата за китара в Музикалния университет в Базел. Мутшпил е и артистичен директор на уникалната международна едногодишна програма за интензивни музикални изследвания към Jazzcampus Basel. Проектите на Волфганг Мутшпил през последните години включват Friendly Travelers – дуото му с Браян Блейд и триото му с Лари Гренадиър и Крис Чийк. В албума му от 2016 г. “Rising Grace” към Блейд и Гренадиър се присъединяват Брад Мелдау и Амброуз Акинмусир, а по-нататък музикантите ще свирят заедно като част от квинтета на Волфганг Мутшпил.
Израснал в Сау Пауло, Шико Пинейро започва да свири на китара, когато е едва на 6 години. На 14 вече работи активно и скоро различни бразилски и чуждестранни музиканти започват да го канят за колаборации. През 2002 г. той създава собствена група и издава първия си албум “Meia Noite Meio Dia”. През 2010 г. излиза неговият четвърти албум, в който участват гост-артисти като Даян Рийвс и Боб Минцър. Междувременно около появата на петия му албум, Шико Пинейро е избиран три пъти за изгряваща звезда в категория „Китара“ на списание Downbeat, заедно с Джулиан Лаж, Питър Бърнстейн и Адам Роджърс. Шестият албум “City of Dreams” е номиниран за „Грами“ през 2021 г. за „Най-добър латино джаз албум“. Шико Пинейро е участвал в проекти на Пласидо Доминго, Брад Мелдау, Кърт Елинг, Дейв Грусин, Данило Перес, Боб Минцър, Хърби Хенкок, Браян Блейд и много други. В Пловдив той пристига със своя квартет.
29 октомври | 20:00 ч. | Дом на културата „Борис Христов“
Концерт на Франческа Тандои квартет (Италия)
Концерт на Джоуи Калдерацо трио с участието на Мигел Зенон (САЩ)
Последната вечер на Plovdiv Jazz Fest - 29 октомври, е времето на пианистите. Началото на тази вечер ще започне с виртуозната и млада италианска пианистка и певица Франческа Тандои, която все повече набира популярност на международната джаз сцена. Тандои завършва Кралската консерватория в Хага, а след това и Университета по изкуства „Кодартс“ в Ротердам. За няколко кратки години вече е заслужила международно признание и днес тя свири в някои от водещите театри и клубове в САЩ, Индонезия, Индия, Япония, Южна Африка и почти навсякъде в Европа, както и на джаз фестивали като North Sea Jazz, Umbria Jazz, Cork Jazz, Breda Jazz, Amsterdam Arena Stadium и др. Сътрудничи си с музиканти като Скот Хамилтън, Филип Харпър, Джейсън Браун, Дарил Хол и мн. др.
Plovdiv Jazz Fest ще завърши с концерт на един от най-изящните пианисти днес – Джоуи Калдерацо. С 15 албума в биографията си, Калдерацо е партнирал на музиканти от ранга на Майкъл Брекър, Бранфорд Марсалис, Джак Де Жонет, Дейв Холанд. Първоначално Джоуи Калдерацо е класически пианист. Той отхвърля стипендия от колежа „Бъркли“, изоставя манхатънското музикално училище, за да се гмурне в историята на джаза и неговите герои. През 90-те той печели славата на безстрашен и определящ новото джаз поколение пианист. С опита и познанието Калдерацо изследва границите на импровизацията, класическия джаз, постбопа.
Американският пианист свири със своето трио отдавна, но в Пловдив той ще пристигне и с един от най-интересните саксофонисти и композитори в света на джаза Мигел Зенон, обявен за джаз композитор на годината от Асоциацията на джаз журналистите в САЩ и 11 пъти номиниран за „Грами“.
Искате да знаете повече?
Организатор на Plovdiv Jazz Fest е Blue M. Събитието се провежда с подкрепата на Община Пловдив и е част от Културния календар на града за 2023 г. Plovdiv Jazz Fest се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата. Гостуването на Франческа Тандои се осъществява със съдействието на Италиански културен институт – София.
Директорът на Plovdiv Jazz Fest Мирослава Кацарова споделя: „Фестивалът се оформя като хубав, смислен празник на джаза – камерен, бутиков фестивал, където музиката се слуша и се чува.“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Johnny B Goode
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор