Обявиха номинациите за Аскеер 2014 г.

Последна промяна на 15 април 2014 в 19:12 3285 0

Днес бяха съобщени имената на номинираните за наградата Аскеер за постижения в театралното изкуство през изминалия сезон: 15 април 2013 г. - до 10 април 2014 г.

Отличията ще бъдат връчени на 24 май от фондация „Академия Аскеер” в театър „Българска армия” за 24-и път.

Тази година журито в състав Милен Миланов – председател на Фондация „А`Аскеер”, Ана Вълчанова, проф. д-р Атанас Атанасов, Георги Новаков и Розалия Радичкова разгледаха номинациите на 102 представления в 10 спектаклови категории:

Изгряваща звезда:

- Бойко Кръстанов за ролята на Гичо във „Възвишение” на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов” – Пловдив;

- Елена Телбис за ролята на Изи в „Заешка дупка” на Театър 199 „Валентин Стойчев“;

- Христо Ушев за ролята на Робин в „Робин” на Сдружение „Антракт” и камерен Театър „Възраждане” и за ролята си в „Welkome America” на Театър „София”.

Поддържаща мъжка роля:

- Александър Кадиев за ролята на Клеант в „Скъперникът” и за ролята на Бузата в „Лодка в гората” на Малък градски театър „Зад канала”;

- Валери Йорданов за ролята на Хауи в „Заешка дупка” на Театър 199 „Валентин Стойчев“;

- Мартин Гяуров за ролята на Алекс в „Покана за вечеря” на Театър „София”.

Поддържаща женска роля:

- Вяра Табакова за ролята на Немощната старица във „Всичко ни е наред” на Народен театър „Иван Вазов”;

- Ирини Жамбонас за ролята на Ирина в „Заминавам” на Малък градски театър „Зад канала”;

- Мая Бабурска за ролята на Лейтенант Джанет в „Някои го предпочитат” на Младежки театър„Николай Бинев“.

Сценография:

- Венелин Шурелов за „Канкун” на Театрално-музикален продуцентски център – Варна и Драматичен театър „Стоян Бъчваров”;

- Петър Митев за „Дисни трилър” на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов” – Пловдив;

- Юлияна Войкова-Найман за „Ромео и Жулиета” на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.

Костюмография:

- Васил Абаджиев за „Скъперникът” на Малък градски театър „Зад канала”;

- Елица Георгиева за „Фотоапарати” на Камерен театър „Възраждане”;

- Юлияна Войкова-Найман за „Ромео и Жулиета” на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.

Театрална музика:

- Кирил Дончев за „Някои го предпочитат” на Младежки театър „Николай Бинев“;

- Петър Дундаков за „Дисни трилър” на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов” – Пловдив;

- Петя Диманова за „Канкун” на Театрално-музикален продуцентски център – Варна и Драматичен театър „Стоян Бъчваров”.

Водеща мъжка роля:

- Владимир Пенев за ролята на Арпагон в „Скъперникът” на Малък градски театър „Зад канала”;

- Ивайло Христов за ролята на Коулмън Конър в „Самотният Запад” на Театър 199 „Валентин Стойчев“;

- Малин Кръстев за ролята на Валийн Конър в „Самотният Запад” на Театър 199 „Валентин Стойчев“.

Водеща женска роля:

- Александра Василева за ролята на Геше Готфрид в „Свобода в Бремен. Госпожа Геше Готфрид” на Народен театър „Иван Вазов”;

- Бойка Велкова за ролята на Дора в „Две” на Народен театър „Иван Вазов”;

- Ивана Папазова за ролята на Виктория Глас в „Глас” на Драматичен театър „Николай О. Масалитинов” – Пловдив.

Режисура:

- Петринел Гочев за „Ромео и Жулиета” на Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово;

- Стефан Москов за „Професия Лъжец” на Държавен куклен театър – Варна;

- Тея Сугарева за „Покана за вечеря” на Театър „София”.

Най-добро представление:

- „Професия Лъжец” от Сергей Кършигоров, постановка Стефан Москов, Държавен куклен театър – Варна;

- „Ромео и Жулиета” от Уилям Шекспир, постановка Петринел Гочев, Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово;

- „Самотният Запад” от Мартин Макдона, постановка Владимир Люцканов, Театър 199 „Валентин Стойчев“.

Съвременна българска драматургия:

- „Злият принц” от Георги Тенев на Народен театър „Иван Вазов”;

- „Покана за вечеря” от Оля Стоянова на Театър „София”;

- „Хората от Оз” от Яна Борисова на Театър 199 „Валентин Стойчев“.

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство ще се връчи на проф. Надежда Сейкова.