На 20 юни в София ще се проведат „БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ“ 2020 под наслов „Наследство Българско“. Организатори са АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. Партньор е Столична библиотека. Поредното пето издание е под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Четенията започват в 10 часа в зала „Виктория“ на библиотеката.
На 19 юни от 18:30 ч. ще има прожекция на филма „Траяна“. Това ще бъде среща с певицата Надя Тончева и режисьора Таня Доганова-Христова. Събитието е част от програмата на четенията. Входът е свободен, а местата са ограничени.
„Наследство Българско“ – как помним, съхраняваме и опазваме българското културно-историческо наследство – истории от миналото и настоящето на дадена личност, място, традиции, събитие, изкуство: слово, музика, танц в исторически контекст. За онази ценност, която да споделим, разкажем и превърнем в памет за тези след нас. Едно духовно и културно богатство, което да вдъхновява.
„БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ“ са създадени от АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева. През годините 2016 – 2020 се провеждат в София с домакинството на Национален етнографски музей, Национален природонаучен музей, КТ Подкрепа, Столична библиотека; а от 2018 г. и в Морско казино – Варна. В четенията по зададена тема участват широка група изследователи – историци, богослови, етнолози, фолклористи, философи, културолози, изкуствоведи, музиковеди, архивисти, краеведи, архитекти, урбанисти, инженери, писатели, журналисти и други. Те явяват знание, като представят резултати от свои проучвания с научни доказателства за историята и настоящето на българите, отпечатани и издадени от АНДАРИ в сборник „БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ“: „Богатството на Българското християнство“ 2016, „Писания и предания в Българската история“ 2017, „Образ Български“ 2018, „Зов Български“ 2019, „Наследство Българско“ 2020.
„Преди пет години приехме предизвикателството да създадем възможност за общение и изява на граждани, изследователи и институции, които да представят свои открития по зададена тема от българската история и култура. Четенията се утвърдиха като място за среща на творци и изследователи от различни жанрове и институции. Всички заедно си подадохме ръка и това събитие се превърна в значимо за българското общество в сферата на историята, културата и образованието. БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ дават възможност за реализиране по нов начин взаимната връзка между институцията, изследователите и гражданите – една нова среда за създаване на култура, наука и образование, и заедно с това те популяризират културно-историческото ни наследство. По този начин ние и участниците даваме своя скромен принос към утвърждаване на непреходните български духовни и материални ценности.“ – АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева, създатели и организатори
АНДАРИ – Анатолий Радев и Дария Василева са създатели и организатори на „БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ“. Съставители и издатели на едноименния сборник. Анатолий Радев е инженер „Радиокомуникации и видеотехнологии“, специалист реклама и визуална комуникация. Дария Василева е магистър „Фотографско изкуство“. АНДАРИ са образоведи, куратори на образно изкуство и културни оператори. Създатели на Център за образна култура „ArtExtreme“, едноименна изложба и школа „ArtExtreme Concept“. Сътворяват, развиват и утвърждават услуги и продукти със запазена марка „ArtExtreme“. Основатели на секция за фотожурналисти, видеооператори и журналисти на свободна практика към СЖБ „Подкрепа“ и Международната федерация на журналистите в Брюксел. Членове на МАБИК (Международна Академия по Българознание, Иновации и Култура), Сдружение „Обединени Бизнес Клубове“, съучредители на Сдружение „Таляна“, носители на грамота „Приятел на Държавен архив-Варна“ за 2017 г. Утвърждават своята обществена значимост с многожанровите си изложби: „ArtExtreme СТРАЖА“ под патронажа на президента Румен Радев; „ArtExtreme 15“ под патронажа на вицепрезидента Маргарита Попова и документалната изложба „ЗА СЕБЕ СИ Кирилъ Шиваровъ“ под патронажа на Министерство на културата.
Програмата на четенията може да изтеглите тук:
http://andaribg.com/downloads/Programa_2020.pdf
Видео „Наследство Българско“ 2020:
https://youtu.be/SkSgqDHh3Ks
БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ в YouTube:
https://www.youtube.com/c/ИсторическиБеседи-андари
ПРОГРАМА:
19 ЮНИ
Зала „Виктория“, Столична библиотека, пл. Славейков 4
18:30 ч. – Прожекция на документалния филм „ТРАЯНА“. Среща с певицата Надя Тончева и режисьора Таня Доганова-Христова.
„Откакто свят светува старите народни песни и свирни не потъват в забрава. Те вдъхновяват нови и нови творци да пресъздават за кой ли път в творбите си духа на народната музика. Преди стотина години това е правил Добри Христов, след него така са постъпвали Петко Стайнов, после Филип Кутев… Сега това прави и певческата група Траяна.“ – из учебника по музика на изд. „Булвест 2000“.
Филмът „Траяна“ отразява пресътворяването на българската народна звучност със средствата на модерното изпълнение на българската акапелна формация „Траяна“, създадена в Стара Загора през 1985 г. от дългогодишния концертмайстор на Операта в града Кирил Тодоров. Творчеството на „Траяна“ е съчетание на поп, фолклор и джаз в многогласна хармония без инструментален съпровод. Имат активна концертна дейност по цял свят и остават в историята на българската култура като единствената професионална акапелна формация от този вид. Филмът „Траяна“ е създаден през 1987 г., с продължителност 23 минути. Сценарист и режисьор – Таня Доганова-Христова. Оператор е Иван Варимезов.
20 ЮНИ
Зала „Виктория“, Столична библиотека, пл. Славейков 4
„Наследство Българско“ – БЪЛГАРСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ 2020
Водещи: Здравко Петров и Чавдар Колев
10:00
Откриване
10:15
Накъде си се запътило, 21-о столетие?
Биляна Папазова Амманн
10:30
Архитект софийски: 150 години от рождението на Никола Лазаров
Здравко Петров
10:45
Архитектура на образованието
арх. Белин Моллов
11:00
Пазителите на Софийския университет, създадени от Кирил Шиваров
АНДАРИ – Анатолий Радев, Дария Василева
11:15
Паметникът на Втори ломски конен полк – поклон пред героизма и спасение от забравата
Любомир Йорданов
11:30
Архитектурата след Втората световна война – счупеното огледало на обществото
Станислав Георгиев
11:45
Ерата от Рождество Христово – ера на „Адам омоусиос“
инж. Таньо Танев
12:00
Календарна обредност и родови отношения (примери от българската общност в Бесарабия)
д-р Елена Водинчар
12:15
Структура, ценности и приемственост в българското християнско семейство
Таня Груева
12:30
Догановият род от Копривщица – ктитори на Рилския манастир. Да помним и тачим родовата си памет
Таня Доганова-Христова
12:45
По следите на изчезналото литературно наследство на Н. Райнов
Петър Петров
13:00
Случаят „Рьорих“ и Людмила Живкова
Мартин Атанасов
13:15
Явлението „Траяна“ – българският принос в световната музика
Надя Тончева
13:30
Повече премълчано, отколкото казано. „Неосъщественият музей“ – документален разказ за съдбата на поколение български художници
Калин Николов
13:45
Завещанието на Раковски: „Нашата свобода от нас зависи“
проф. Стоян Райчевски
14:00
Героичният подвиг и саможертвата на ямболци за свободата на България
д-р Тодор Димов
14:15
Професор Марин Дринов и неговото просветно, научно и културно наследство в духовния живот на нова България
доц. д-р Стоян Танев
14:30
Ленин-Ленчо Димитров – първият български китаист философ
доц. д-р Стоян Танев, доц. д-р Мариана М. Тиен
14:45
Възникване и мисия на класическото образование в България
Красимир Иванов
15:00 – 15:15
ПОЧИВКА
15:15
Златният век на българската култура и съдбата на библиотеката на цар Симеон
Емил Николов
15:30
Името на България в печатни издания до 1550 г.
проф. дпн Йордан Табов
15:45
Митарствата на един български поклонник в градините на Богородица
Недялко Илиев
16:00
За изследователския подход към монашеската култура в средновековна България
д-р Георги Канев
16:15
Предтечи на старите дюлгери. Градежи и майстори от 18-ти и началото на 19-ти век
Ивелин Любенов
16:30
Премълчаните български светци и тяхното послание
Марияна Шабаркова
16:45
Стъкленото наследство
д-р Велислав Алтънов
*Възможни са промени в програмата
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег