Eдно от най-дългоочакваните културни събития у нас започва тази нощ. След залез слънце музеите в страната ще отворят врати, за да предоставят едно по-различно преживяване, разпръсквайки мрака със светлината на знанието.
Едно от най-интересните събития е фотоизложбата "Българските чехи". Тя представя снимки на чехите, дали своя особен принос в развитието на Следосвобожденска България. Заедно с платната ще бъдат показани и портрети и оригинали на ключови документи.
Фотографиите ще бъдат показани в изложбена зала на Държавна агенция „Архиви” (София, ул. „Московска” 5).
В Националния исторически музей ще бъдат изложени специално нови експонати, посветени на 180-годишнината от рождението на Васил Левски: литография на Георги Данчов-Зографина - най-точният портрет на Апостола, и картината „Левски по пътя на безсмъртието” на Лазар Йорданов.
Ще бъде показана и изложбата "„Скрито – покрито. Бельото на българката в началото на XX в.“. Експозицията проследява влиянието на Европа върху развитието на една от най-деликатните зони от облеклото на българката – долната дреха.
За пръв път ще бъдат показани любопитни и провокативни експонати, разкриващи тенденциите в развитието на бельото – от единствената долна дреха в националната традиция - ризата, през гащите тип кюлоти, дамските корсети и корсажи. Изложбата дава отговор на въпроса защо предпочитаме да използваме думичката бельо, а не гащи. Изложените експонати са от колекциите на НИМ „Градско облекло“, „Традиционно облекло“ и „Мебели“ и се датират от първите десетилетия на XX в.
Европейската нощ на музеите в Националния етнографски музей ще бъде отбелязана в двора, залите и коридорите на музея. Специалната изложба „COSPLAY – от игла до конец“ ще покаже най-интересните фантастични облекла, а посетителите ще могат да се снимат с косплейърите и да участват в конкурс за най-добро селфи. Снимките ще се публикуват във Facebook с хаштаг #selfieplay, като четирите най-добри ще получат награда.
Ще бъдат представени и изложбите „Накити и български народни носии“ и „Етнографски етюди“. Последната е посветена на първия директор на Народния етнографски музей Димитър Маринов.
Музикантите от Софийския духов оркестър и етногрупа „Гром Падина“ ще изнесат в Княжеския дворец и градината до него два едночасови концерта. В духа на фантастичната етнографска нощ, създателите на анимационния проект "Златната ябълка" ще представят проекта и ще покажат първия кратък филм – „Легенда за първия кукер“.
В Националния археологически институт и музей - БАН до 24.00 часа може да бъде видяно златното съкровище от Надсентмиклош – едно от най-големите и представителни ранносредновековни съкровища в Югоизточна Европа.
Златното съкровище е открито през 1799 г. край банатския град Над Сент-Миклош в, Румъния. Братята Христо и Кирил Накови, които са преселници от България, намират случайно предметите от съкровището и го предават на император Йосиф Втори. В знак на благодарност монархът им дава благородническа титла на името на града - Надсентмиклош, и ги възнаграждава богато.
В Музея на социалистическото изкуство от 20 ч. до 24 ч. ще бъдат прожектирани любими български игрални филми за деца.
Пълна програма на Европейската нощ на музеите в София може да видите тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)