Eдно от най-дългоочакваните културни събития у нас започва тази нощ. След залез слънце музеите в страната ще отворят врати, за да предоставят едно по-различно преживяване, разпръсквайки мрака със светлината на знанието.
Едно от най-интересните събития е фотоизложбата "Българските чехи". Тя представя снимки на чехите, дали своя особен принос в развитието на Следосвобожденска България. Заедно с платната ще бъдат показани и портрети и оригинали на ключови документи.
Фотографиите ще бъдат показани в изложбена зала на Държавна агенция „Архиви” (София, ул. „Московска” 5).
В Националния исторически музей ще бъдат изложени специално нови експонати, посветени на 180-годишнината от рождението на Васил Левски: литография на Георги Данчов-Зографина - най-точният портрет на Апостола, и картината „Левски по пътя на безсмъртието” на Лазар Йорданов.
Ще бъде показана и изложбата "„Скрито – покрито. Бельото на българката в началото на XX в.“. Експозицията проследява влиянието на Европа върху развитието на една от най-деликатните зони от облеклото на българката – долната дреха.
За пръв път ще бъдат показани любопитни и провокативни експонати, разкриващи тенденциите в развитието на бельото – от единствената долна дреха в националната традиция - ризата, през гащите тип кюлоти, дамските корсети и корсажи. Изложбата дава отговор на въпроса защо предпочитаме да използваме думичката бельо, а не гащи. Изложените експонати са от колекциите на НИМ „Градско облекло“, „Традиционно облекло“ и „Мебели“ и се датират от първите десетилетия на XX в.
Европейската нощ на музеите в Националния етнографски музей ще бъде отбелязана в двора, залите и коридорите на музея. Специалната изложба „COSPLAY – от игла до конец“ ще покаже най-интересните фантастични облекла, а посетителите ще могат да се снимат с косплейърите и да участват в конкурс за най-добро селфи. Снимките ще се публикуват във Facebook с хаштаг #selfieplay, като четирите най-добри ще получат награда.
Ще бъдат представени и изложбите „Накити и български народни носии“ и „Етнографски етюди“. Последната е посветена на първия директор на Народния етнографски музей Димитър Маринов.
Музикантите от Софийския духов оркестър и етногрупа „Гром Падина“ ще изнесат в Княжеския дворец и градината до него два едночасови концерта. В духа на фантастичната етнографска нощ, създателите на анимационния проект "Златната ябълка" ще представят проекта и ще покажат първия кратък филм – „Легенда за първия кукер“.
В Националния археологически институт и музей - БАН до 24.00 часа може да бъде видяно златното съкровище от Надсентмиклош – едно от най-големите и представителни ранносредновековни съкровища в Югоизточна Европа.
Златното съкровище е открито през 1799 г. край банатския град Над Сент-Миклош в, Румъния. Братята Христо и Кирил Накови, които са преселници от България, намират случайно предметите от съкровището и го предават на император Йосиф Втори. В знак на благодарност монархът им дава благородническа титла на името на града - Надсентмиклош, и ги възнаграждава богато.
В Музея на социалистическото изкуство от 20 ч. до 24 ч. ще бъдат прожектирани любими български игрални филми за деца.
Пълна програма на Европейската нощ на музеите в София може да видите тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)
Путин се закани да унищожи Украйна след нападението с дрон в Казан
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Путин заплаши Запада с ракети Орешник и че ще сложи свои хора на власт в Киев