Платон като вдъхновение за музикално произведение...
Звучи странно, но именно американският композитор и диригент Ленард Бърнстейн пише своето произведение "Симпозиум", вдъхновен от древногръцкия философ.
Пир“ („Symposium“) на Платон (време на написване: 385 – 370 г.) е текст, описващ събиране (симпозиум), в което под формата на драматичен диалог участниците възхваляват и разискват понятието „любов“.
Групата от седем участника е била наистина впечатляваща: Аристофан (комедиограф), Агатон (домакинът – поет), Федър (атински аристократ), Павзаний (експерт по право), Ериксимах (лекар), Сократ (учител на Платон и философ, който прави финалното обобщение) и Алкивиад (оратор и военачалник).
Бърнстейн пояснява: „Моята музика, също както диалога, е поредица от свързани твърдения, възхваляващи любовта, и като цяло следва модела на Платон на редуване на говорителите на пира“.
В програмата на концерта е и трета симфония от Йоханес Брамс. Ето малко история за творбата - през 1883 г. вниманието на Брамс се връща към симфонията и той прекарва лятото във Висбаден, композирайки нова /Трета/ във Фа мажор. През октомври той изсвирва първата и последната част (на пиано) пред Дворжак, който споделя с Николаус Симрок: „Казвам без да преувеличавам, че това произведение надминава първите му две симфонии; ако не, може би, по величие и мощна концепция – то със сигурност по красота.”
Солист на концерта ще бъде цигуларят Георги Вълчев.Носител на много награди, сред които Първа награда на Международния конкурс “Дюкрест” в Лафайет и Специалната награда на Международния цигулков конкурс “Тибор Варга”. Изявен солист, камерен музикант концертира в САЩ и Европа. Изнасял рецитали на известната 92-ра улица в Ню Йорк в цикъла “Срещнете виртуоза”, в Кортиярд Тиътър в Далас и в зала “Едуард Пикмън” в Бостън. Бил е солист на оркестър Лирик в Хобокен, Symphony in C, Ню Джърси, Нов симфоничен оркестър и камерен ансамбъл “Софийски солисти”.
В периода 2001-2003 г. Георги Вълчев е член на струнен квартет “Гилеад” към университета в Мейн, осъществява цикъл от концерти за деца и възрастни на места, където рядко звучи класическа музика на живо. Квартетът редовно има изяви в този регион.
Роден в Пловдив, Георги Вълчев взима първите си уроци по цигулка, когато е на 6 години, а дебютът му е 6 години по-късно в Музикалната академия в родния му град. Започва музикалното си образование в средното музикално училище “Добрин Петков”, Пловдив и завършва Националното музикално училище “Любомир Пипков”, София. 16-годишен печели “Гранд При” и наградата за най-добро изпълнение на Виенявски на Международния конкурс “Коциан”, Чехословакия.
През 1992 г. Георги Вълчев заминава за САЩ като стипендиант в класа на Дороти Дилей и Масао Кавасаки в Джулиард Скуул в Ню Йорк, където се дипломира с бакалавърска и магистърска степен. Дълго време е бил концертмайстор на Symphony in C, Ню Джърси.
Георги Вълчев има издаден компакт диск за “Гега Ню”, в който изпълнява соло и камерни творби от Виктория Бонд. Има запис на “Четирите годишни времена” от Вивалди с Оркестър Лирик и диригент Франко Бертачи, много записи за Българското национално радио и предавани на живо негови изпълнения от Българска национална телевизия.
Диригентът Петко Димитров е работил в тясно сътрудничество с утвърдени младежки организации в САЩ, като подготвителната програма на Джулиард скул, младежкия симфоничен оркестър на Ню Джърси, Общоградски училищен оркестър на Ню Йорк, подготвителната програма на колежа Манес. Бил е музикален директор на Младежкия оркестър “Лейкланд” в щата Ню Джърси и е ръководил диригентската и оркестровата програми на колежа “Маханайм” в Лонг Айлънд, щата Ню Йорк. Също така е бил и артистичен директор и диригент на летния фестивал на Симфоничния оркестър на Риджфийлд в парка Ласдон в Катона, Ню Йорк. Освен това е бил диригент на Принстънския симфоничен оркестър и асистент диригент на оркестрите Риджфийлд и Симфъни ин Си в Ню Джърси. През юли 2009 г. и по-късно през 2010 и 2011 г. Петко Димитров е музикален директор на "Ескалибур" - келтска рок опера, която е представена във всички големи градове в Германия, а през 2013 г. е музикален директор на Cavallo Classico в Мюнхен, Германия. Петко Димитров е бил музикален директор на Нов симфоничен оркестър в периода 2013-2018 г., а от 1997 до 2013 е асистент диригент на оркестъра. От 2012 до 2014 г. е поканен от Института по музика Къртис, Филаделфия като диригент на Лятната програма на института.
През април 2015 г. маестро Димитров прави своя диригентски дебют с филхармоничния оркестър в град Йена, Германия, с оркестъра на Люблянското 7 радио и телевизия, Словения (2016 г.) и Симфониета “Жилина”, Словакия (2018 г.).
През сезон 2007/2008 на Петко Димитров е присъдена стипендия на фондация "Бруно Валтер". Два пъти е бил избиран сред финалистите на Международния конкурс за диригенти "Джордж Солти". Завършва магистърска степен по оркестрово дирижиране в Мичиганския университет Ан Арбър под ръководството на проф. Кенет Кислър, както и обучението си при проф. Густав Майер в консерваторията Пийбоди, университета "Джон Хопкинс". От сезон 2020/2021 маестро Димитров е директор на ансамблите и преподавател по музика в Англо-американско училище в София.
Концертът на Нов симфоничен оркестър е в понеделник, 13 март, от 19 часа в зала "България"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)