Хрониките на Евровизия 2022 - част II

Венци Мицов 13 май 2022 в 10:40 13750 0

Шелдън Райли - Австралия

Снимка Кадър от Евровизия 2022

Шелдън Райли от Австралия пее на полуфинала в Торино

Два дни, след като българската песен отпадна, а аз се натрясках от мъка, реших да приложа друг подход. Казах си - Венци, с тия кОнкурси накрая ще станеш алкохолик, моето момче. И затова си сипах смути от целина, морков и жожоба, взех си крекери от лимец и спирулина и точно в 21:28 седнах пред телевизора.

Време беше вторият полуфинал на Евровизия 2022 да започне...

И така, часът е 22.00 и полуфиналът стартира.

Започваме с бекстейдж кадри. Актьори, танцьори, стилисти и водещи са в предстартова треска.

Следва хумор от типа – сценаристите в една стая обясняват на един от водещите как да танцува. След това следва хумор от класата на „комиците“ и неусетно сме на сцената.

Започва танц, водещият Алесандро е с още 30 мъжлета с костюми, като постепенно камерата приближава и виждаме, че това не са само мъжлета, а има и джендър баланс, каквото и да значи това.

Накрая се появяват още десет души със зелени костюми и агонията свършва. И излизат водещите – Алесандро Кателано, Лаура Паузини и Мика.

Впрочем, Алесандро си беше вече на сцената, а сега изчезна, вероятно за да се преоблече.

Лаура е в червена рокля, Мика в жълт костюм, говорят се комплименти колко яка е Италия и изобщо, на мен започва да ми се спи още преди да е започнал конкурсът.

18 участници, десет ще продължат. И още три по право – Англия, Германия и Испания.



1. Финландия - The Rasmus - Jezebel – мъж с жълт балон запява. Той носи жълт шушляк, в един момент пуска балона и тогава започва мелъди рок, а аз съм запленен от яката татуирана мацка – китаристка. Парчето на Размус не е лошо, но не е и нещо особено. Но пък мацката на китарата би ме накарала да преглътна липсата на замах в песента. Като цяло Размус ми харесват като за старт на тази вечер и съм леко обнадежден, че този полуфинал ще е по-як от първия (Хрониките на Евровизия 2022 - част I).

Малко по-късно ще разбера, че напразно съм се надявал...

2. Израел - Michael Ben David - I.M – израелският изпълнител има всички необходими качества, за да стане звезда – джендър променлив интерфейс, палави движения и песен, която ви предизвиква да помръдвате със задни части, докато пиете коктейлче с розов чадър. Не мисля, че песента е особено кашерна, но това вече не е моя работа.

В края на песента Майкъл Бен Давид показва фалцет ала Деян Неделчев, който е изпуснал съчка в банята на Централен софийски затвор.

И тъкмо преглътнах тоя палав хит, на сцената стана леко страшно, защото предстоеше песента на нашите комшии от Сърбия.

3. Сърбия – Konstrakta - In Corpore Sano – сръбската певица... седи на сцената, мие си ръцете в леген, зад нея стоят няколко души, които гледат втренчено. В някакъв момент хората на сцената започват да подскачат, сръбкинята пее „Сръце само пуца“ и аз отивам за валидол и 50 грама лавандулов спирт, разреден с лимонада в съотношение 3 към 1... Само че още не съм видял всичко. Тази песен има и хореография. В един момент всички застават, поглеждат втренчено и започват да си въртят ръцете. Наляво-надясно, наляво-надясно. На мен ми се завива свят, и забравям да пия лавандулов спирт...

4. Азербейджан - Nadir Rustamli - Fade To Black – песента на Азербейджан е балада. Надир очевидно е секссимвол в родината си, а песента е нещо като микс от песен на Владимир Ампов-Княза, ония двамата, ония тримата и Гошо Вратарчето. Баладата ескалира в оркестрова кулминация, след това влизат барабани, Надир показва височини и добър глас. Аз изпадам от депресия и обмислям да подишам лепило, но после се отказвам, защото в лепилото, да знаете, няма достатъчно витамини и антиоксиданти. Същата работа като американския втечнен газ (Слави Василев, извинявай).

5. Грузия - Circus Mircus - Lock Me In – грузинците са заложили на психоделична визия. Единият китарист е вплел китки в брадата си, другият е с пиратска превръзка, третият е с дизайнерски пилотски очила от 50-те години. Песента е странна, незапеваема, но поне е доста различна де. В случая бандата печели с визията си, иначе музиката не грабва с нищо, освен с някои странни хармонични решения. Бандата завършва с послание – „Правете любов, а не война“. А аз се сещам за един световен лидер, който в момента напада една страна и си мисля – човек, като го алармира простатата и не можа да прави любов, започва да прави война... 

6. Малта - Emma Muscat - I Am What I Am – малтийката е мацка, която свири на пиано и пее с приятен глас. В някакъв момент се качва върху пианото и всички виждаме, че е убавица и напомня на Мила Кунис. Песента й е съвсем във формата на Евровизия и според мен има сериозни шансове за добро представяне. Само че малко по-късно се оказа, че няма такива, щото за сметка на нейната песен минаха две джендър променливи такива и тя изпадна...

7. Сан Марино- Achille Lauro – Stripper – и ето го представителят на Сан Марино. Облечен е като кросдресър версия на Мартин Гор, но за разлика от последния, пее фалшивичко. Но песента не е лоша и ако не беше тая адска визия на палави мъжлета, които се обарват на сцената, току виж бих я харесал в контракултурен аспект. Междувременно парчето ескалира, джендър променливият солист се качва на бик кукла и изобщо, майката си трака... В крайна сметка песента отпадна, което, според мен, беше справедливо решение. Съвет към младите изпълнители - ако сте мъж и се облечете като евтин травестит, това не винаги ви гарантира успех. Но по-често помага де, както щяхме да разберем при следващото изпълнение.

8. Австралия - Sheldon Riley - Not the Same – Австралия правилно се е ориентирала и е в тренда. Певецът е с рокля на ледената кралица, корона и брада. Както и някакви лъскави неща на лицето. Ако не беше тоя изумителен кич, който вече наистина започва да дразни, песента щеше да ми хареса, защото гласът на певеца не е никак лош. Но тая самоцелна травеститска естетика започва да ми идва в повече. Впрочем, накрая виждаме Шелдън без част от дамските атрибути и си връщам думите назад – с короната и накитите беше по-добре...

9. Кипър – Andromache – Ela – Андромаха разчита да андроМАХА глави с палаво кипърско дзифтадели ака кючек. Характерното за гръцката чалга туп ца туп ца води до желание да си сипете узо, да хапнете дзадзики, да се обадите на Николаос Цитиридис и да му кажете – „Завладяхте българската телевизия, византийци“. Но, като изключим това, Андромаха хич не е зле и бих я завел на вечеря в „Златното кебапче“ в Грудово.

10. Ирландия - Brooke Scullion - That's Rich – Бруки е със синя рокля. Пее диско. Мисля, че това ви е достатъчно като информация...

11. Северна Македония – Andrea – Circles – Евровизио, земльо македонска, па ли ке те делиме...

Андрея си имаме и ние, но явно и братята македонци си имат такава, която, честно казано, е далеч по-добрата Андрея. Макар че гримът на македонската Андрея е сякаш не нашата, а тяхната е била гадже с Кубрат Пулев и е пропуснала да му сготви мусака, като е понесла последствията от това.

Като цяло песента и е прилично безлична, напомня ту на Адел, ту на нещо друго, но все пак това е конкурс за тъпи песни, ако не сте забравили.

12. Естония – Stefan – Hope – песента на Стефан от Естония е естонската версия на Авичи с "Wake Me Up". Ретро кънтри балада, в един момент влизат барабани, китари отсвирват в кaубойски стил, следват каубойски хорчета. Представям си един истински естонски уестърн, в който естонски каубои пасат естонски крави и воюват с естонски индианци.

13. Румъния – WRS – Llámame – румънският певец Урс или както там се казва е облечен като тореадор, който, без да иска, е посетил клиника за смяна на пола. Песента е румънско диско с испански мотиви и ако не бяха двете доста яки балерини (че да ме прощавате, не си падам по балетисти), щях да счупя тоз телевизор.

14. Полша – Ochman – River – певецът е роден в Масачузетс, но живее в Катовице. С облекчение въздъхвам – това е първият певец тая вечер, който не е с неясен пол. После се заслушвам в баладата и си мисля, че щеше да му се получи доста по-добре, ако се беше родил в Катовице, но бе направил кариера в Масачузетс. Междувременно слушаме барабани, струнен оркестър и фалцет. Не знам как това се приема в Катовице, но в Горно Уйно, Kюстендилско, вече отдавна си изхвърлиха телевизорите на улицата и си пуснаха новата тава на Амед.

15. Черна гора - Vladana – Breathe – Владана има рокля от Джъмбо, която свети. Има и хубав оперетен глас, алт. И като цяло има и сателитна антена на гърба си, която също започва да свети със старта на барабаните. Не помня колко балади чух на тоя конкурс, но съм доволен, че след толкова много мъка не си резнах вените диагонално.

16. Белгия - Jérémie Makiese - Miss You – Джереми, освен певец, е и вратар във футболен отбор. И е от Антверпен – любим град за феновете на футболния отбор на Левски. Всъщност песента на футболния вратар не е зле и се учудвам, че казвам това. Но в тоя конкурс в Торино тази година вече съм в състояние да харесам и Джорджано в дует със Стефифешън.

17. Швеция - Cornelia Jakobs - Hold Me Closer – песента на Корнелия напомня силно на песента на нашата Виктория от миналата година. А като цяло на Били Ейлиш. И да, тази песен вече е приятна, направена е добре и според мен е с потенциал да спечели конкурса Евровизия 2022. Слагам тук прогноза, че ще е на едно от първите места, а ако не позная, ще си пиша черна точка.

18. Чехия - We Are Domi - Lights Off – като за последно чехите предлагат модерно и всъщност доста приятно парче. Съвременен денс звук, ненатрапващ се и приятен алтов глас. Още една песен със заявка за челно място.

С това официалната част на конкурса приключва. Следват някакви веселяшки простотийки, малко хумор, сатира и забава, а трите песни, които се класират по право направо на финала са представени в този слот.

Испания е заложила на латино и доста атрактивна певица от кубински произход:

Англия е заложила на английска версия на Джизъс Крайст:

А Германия е заложила на немския Еминем:

И така, неусетно, след два часа и половина време в моя живот достигам до гласуването.

And the winners are...

Тhe winners тая вечер са следните държави: Белгия, Чехия, Азербайджан, Полша, Финландия, Естония, Австралия, Швеция, Румъния и Сърбия.

Заедно с класиралите се завчера Швейцария, Армения, Исландия, Литва, Португалия, Норвегия, Гърция, Украйна, Молдова, Холандия и петте големи - Германия, Англия, Испания, Франция и Италия вече знаем всички финалисти.

Сега, преди финалa в събота, ще дам своите двама фаворити. Те са Молдова от първия полуфинал. И Швеция от втория. Но не подценявайте Испания - не са печелили конкурса от над 50 години, а тази година певицата им е мега яка, а песента, макар да предизвика доста скандали в самата Испания (заради факта, че има разминаване в гласуването на хората и гласуването на журито за избор на песен и заради разкрития, че член на журито на Бенедорм Фест някога е бил гадже с певицата Чанел), е доста добра, танцувална и изобщо, защо догодина Евровизия да не е на Средиземно море и изпълнителите да пийват сангрия и да мезват с паеля?

И в края нещо за украинската песен. Знам, че букмейкърите дават над 50 процента вероятност тя да е победител.

Въпреки че Украйна е жертва на чудовищна агресия, искам да кажа, че песента им по никакъв начин не заслужава да спечели. И това е моята прогноза - не залагайте на точно тази песен, макар че конкурсът е толкова слаб, че кой знае...

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Подкрепете канала на OFFNews!