“Каква поука бих могъл оттук да вадя?
Аз виждам даже две: сред всичките вреди
ти от най-малките най-много се пази;
избягнал не едно премеждие зловещо,
загива си човек от нищо-нещо.”
Това е финалът на баснята за комар и лъв на Лафонтен, която ще намерите в най-новото представление на Малък градски театър „Зад канала“ – „Бел ами“. Какво прави тя там, не разбрах със сигурност, но се вдъхнових да напиша и аз една басня, озаглавена „Спектакъл и зрител“. Започвам.
Ако не ви е познат, сюжетът на романа „Бел ами“ на Мопасан проследява изкачването на мъж на име Жорж Дюроа в обществото. Забавното е, че вместо стъпала той използва женски глави, почти всички от които – празни. Избира си и област, която е известна с нечистоплътието си - журналистиката. В ролята на мустакатия Дон Жуан е Калин Врачански, около когото витае ореола на телевизионна звезда. Стените на стъкления дом обаче се счупиха отдавна, а и в театъра стена, която да те спаси, няма. Иначе казано плътността на образа и увличането на публиката по него не се получиха на г-н Врачански.
Втори опит направи Герасим Георгиев – Геро, който бе г-н Валтер - собственикът на вестника, където нашият красив приятел решава да прави кариера. Геро е артистичен, забавен, органичен и носи свежест, когато се появи на сцената. Също толкова свеж може да бъде редом с краставичките на Женския пазар, защото му липсваше всякаква артикулация и големи части от текста му не достигнаха до разположените ми на балкона уши.
Нежната част от актьорския състав срина момчетата. Луиза Григорова, с аристократичното си излъчване, красивата си осанка и поетичния изказ, породи в мен само задоволство. Но черешката, или може би е по-добре да кажа - крушата на тортата беше, Василена Атанасова, която изгради ясен и безкомпромисен пародиен образ. Съпруга на Валтер, жена, увлечена по по-млад мъж и майка на момиче, влюбено в същия по-млад мъж. Това е ситуация, в която само талантът може да ти помогне, а тя има от него в изобилие. Напомни ми на Лайза Минели не само с външността си, но и с капчиците лудост, които плуваха в очите ѝ. Ако има някой, заради когото си струва да паркирате лодката си зад канала, тя е човекът.
В „Бел ами“ ще срещнете още Петър Калчев, Алиса Атанасова, Таня Пашанкова, Христина Караиванова, Владимир Зомбори, Васил Банов и Владимир Димитров. Сред тях ще намерите страхотни млади актьори.
Сега, струва ми се, баснята трябва да върви към своя край. Изискванията към театроправенето трябва да вървят нагоре. А краката ви трябва да вървят надолу по стълбите към салона на Малък градски театър „Зад канала“ на 1, 9 и 28 април, за да потвърдите или оспорите всичко, казано за „Бел ами“.
„Каква поука бих могла от тоз спектакъл да извадя?
Аз виждам даже две: сред всичките актьори
ти от най-комерсиалните най-много се пази;
избягнал не едно представление зловещо,
отчайва се човек от нищо-нещо.“
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег