Авторът на ''Путин и мъртвото му тяло'' с изложба на улично изкуство срещу войната в Украйна

Колажи и картини на Станислав Беловски можете да разгледате в Софийски арсенал от четвъртък

Искра Ангелова 22 февруари 2023 в 08:03 5000 0

Путин и мъртвото му тяло

Снимка Станислав Беловски

"Путин и мъртвото му тяло" беше нарисувана на стената на Нотариата в София от Беловски

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЯ/ СОФИЙСКИ АРСЕНАЛ – МУЗЕЙ ЗА СЪВРЕМЕННО ИЗКУСТВО
представя
Станислав Беловски
АЗ ТРЯБВАШЕ ДА НАПРАВЯ НЕЩО…
23.02 – 26.03.2023
Вернисаж на 23 февруари 2023, четвъртък, 18.00 – 20.00 часа,
САМСИ, бул. “Черни връх” 2


Изложбата се казва: "Аз трябваше да направя нещо..." и се открива в четвъртък, 23 февруари, от 18 часа.

Аз трябваше да направя нещо... Така се чувстваме всички - напълно безпомощни пред помитащата жестокост на една продължаваща вече година война, която съсипва цялата идея на западния, либерален и свободен свят. Със самото си продължаване, с увереността на един диктатор, който вчера говореше така спокойно пред вледенените (дали от смъртен страх, дали от мазно притворство, дали от тотална безмозъчност) радостни свои подчинени... Зловеща картина. Светът е на колене пред приумиците на един човек.

Още със заглавието на изложбата си Станислав Беловски заявява позициятата си на творец - той не може да стои встрани, обърнат към себе си, занимаващ се само с чисто естетически въпроси. Нещо, което повечето ни хора на изкуството избраха да правят. Да се занимават с чисто естетически въпроси и да оставят етичните на съвестта на своите наследници. Които ще се питат защо те не са реагирали по никакъв начин?

„Художникът не е академичен изследовател, за да трябва да е обективен или неутрален. Изкуството е преди всичко лична позиция, вид политически акт. Преди няколко години започнах да правя работи в градска среда и в социалните мрежи, за да стигна до хора, които не биха влезли в галерия да гледат моето изкуство. Желанието ми е да ги провокирам да осмислят и аргументират своето мнение по значими социални въпроси. Големите решения не се взимат някъде „горе“, а ги правим ние с личния си избор. Всеки един от нас е важен и може да променя нещата...“, казва Станислав Беловски по повод уличния стенсил „Путин и мъртвото му тяло“, обиколил репортажите на световните агенции през март и април 2022.

Емблематичната стена на Джон Ленън, част от стария Нотариат в София отново беше превърната в сцена на бунтарската гражданска съвест. "Композицията напомня за сцена от Откровение Йоаново. Или за някаква руско-сектантска Пиета, но сякаш от кръста са свалили не Исус, а Юда", се появиха тълкувания в мрежата. Тогава графити рисунката на Путин илюстрира текстове на международните издания "Тагесшпигел", "Хъф пост" и "Кориере дела сера".

Изложбата на автора на феноменалния графит поставя акцент на този аспект от работата на артиста: улично изкуство от 2022, дигитални колажи и картини, създадени като реакция на войната в Украйна, започнала точно преди една година на 24 февруари, както и рефлексия спрямо призивите за „неутралитет“, намиращи отзвук в обществото ни.

Темата за осмисляне на миналото е обект на работата на Станислав Беловски в серия негови самостоятелни и групови проекти през годините, представени в изложбата с отделни произведения: “Correction of Socialism”/„Корекция на социализма“ (2014), “Forget Your Past“/„Забрави миналото си“ по инициатива на фотографа Никола Михов (2017), “No Reason to Leave from the Sun” / „Няма причина да напуснем Слънцето“ (2019) и други. Специално място заемат монументалните паметници като знаци на колективното ни минало и това как артистичните намеси могат да преобърнат смисъла и да неутрализират символите, с които са натоварени.

Бързината на артистичната реакция към актуални събития определя и изразниte средства на Станислав Беловски. В творбите си той включва цитати и заемки от широкоизвестни произведения на изкуството, архивен снимков материал, личен фотоархив и документални фотографии и репортажи от мястото на военните действия, обръща се към общоизвестни, иконични образи. За своите колажи артистът използва произведения на известни художници като Ернест Пиньон-Ернест, Ричард Хамбълтън, Рой Лихтенщайн, Гюстав Кайбо, Каспар Давид Фридрих и фотографите Айвор Прикет, Слим Ааронс и други, като към всяка творба има описание на първоизточника, времето и мястото на излагането й в публичното пространство, разказват организаторите.

Искате да знаете повече?

Станислав Беловски (роден през 1976 в София) е визуален артист, добре познат със своите изложбени проекти: за социализма – “Correction of Socialism”/„Корекция на социализма“ (2014), за пънка – “Make Art Not Friends”/„Прави изкуство, не приятели“ (2017), за космоса – “No Reason to Leave from the Sun” /„Няма причина да напуснем Слънцето“ (2019), личния „MIRROR MIRROR” (2020), урбанистичния „Nostalgic Dystopia” (2022). От 2018 година Беловски е известен и с артистичните си намеси в градска среда, които може да се проследят в инстаграм профила му sbelovski и са многократно отразени в световните медии.

Последни самостоятелни изложби: „Nostalgic Dystopia” (2022) и „MIRROR, MIRROR” (2020) в галерия „Кредо бонум“, София; „No Reason to Leave from the Sun” (2019) и „Make Art Not Friends” (2017) в галерия „Нюанс“, София; „S’exprimer” (2017) в изложбеното пространство „6-ти септември“ 1, София.

Общи участия: фестивал „Реките на София“ (2020); „Tomorrow Belongs to Whom?”, групова изложба в рамките на SAW-Sofia Art Week//Swan Song 2020, галерия Espace PORT A (2020); „Космодрум: 2019 – една година от бъдещето” (2019), Градска галерия - Пловдив; „ART Revolution Taipei 2019”, International Artist Salon, Световен търговски център Зала 3, Тайпе, Тайван; „Космодрум”, галерия „One“, София (2019); групова изложба в Chan Liu Art Museum, Тайпе, Тайван; номинация за голямата награда за Националния конкурс за изящни изкуства, скулптура и графика на Allianz Bulgaria, галерия „Шипка 6” на СБХ (2018); „International Artist Grand Prix”, X-Power gallery, Тайпе, Тайван; „Forget Your Past”, галерия „Фотосинтезис“, София (2017) и други

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Да помогнем на украинските деца!