Това, че имунитетът на един кандидат за депутат е свален, не означава, че той не продължава да участва в предизборната кампания.
Това заяви заместник-председателката на ЦИК Росица Матева пред БНР. Думите ѝ идват, след като кандидатът за депутат от Алианс за права и свободи Джейхан Ибрямов бе задържан, а имунитетът му - свален, след като беше заловен с белязани пари.
По думите ѝ, ако политическата сила, която го е издигнала, събере достатъчно гласове и той бъде избран за депутат в 51-вото Народно събрание, не е проблем Ибрямов да бъде обявен за депутат.
Матева допълни, че свалянето на имунитета на кандидат-депутат не е проблем за провеждането на избори. Така тя отговори на АПС, откъдето обявиха, че ще искат отлагане на изборите заради задържането на Ибрямов.
Тя припомни, че не за първи път по време на кампания преди различни видове избори от ЦИК е искано разрешение за привличане като обвиняем или за задържане на кандидат.
"ЦИК действа съобразно закона. Няма досега в практиката на ЦИК случай, в който да е отказано даването на разрешение да бъде задържан кандидат или да бъде привлечен като обвиняем. Не смятаме, че сме в правомощията ЦИК да преценява доказателствата, които прокуратурата е събрала, доколко относими са те и доколко е съставомерно деянието спрямо тези доказателства", посочи още Матева.
По думите ѝ преди гласуване от ЦИК се запознават с документите от прокуратурата, но отговорност на прокуратурата е дали ще поиска сваляне на имунитета на кандидат за народен представител, за кмет или за евродепутат.
"Отговорност на прокуратурата е дали събраните доказателства са достатъчни, за да може съдът да постанови присъда, съобразно обвиненията, които бъдат внесени", обясни Матева и уточни, че всички членове на Централната избирателна комисия, които са присъствали на заседанието, са гласували за свалянето на имунитета на Джейхан Ибрямов.
Тя изтъкна, че не е в правомощията на ЦИК да коментира вътрешнопартийни проблеми.
Матева допълни, че в ЦИК постъпват много повече жалби от на предходни избори за назначаването на членове на РИК и СИК. Жалбите са от парламентарно представена партия, която има двама председатели (ДПС - бел. ред.).
"Не е проблем, но тези жалби са наистина много, над 40 са само за представители в СИК. Исканията са да бъдат оттеглени документи, подадени от другия председател. Опитваме се да разрешаваме въпроса така, че да имат равнопоставеност предложените лица в СИК и от двамата председатели. Няма натиск върху членове на ЦИК, никой не се е обаждал да ни оказва въздействия за това какви решения да вземаме", категорична е Матева.
Стана ясно още, че гаранционният срок на машините за гласуване изтича тази година, но това не означава, че трябва да спрем да ги използваме. След изтичане на гаранцията различното ще е това, че при ремонт или подмяна на части ще бъде за сметка на държавата, която е собственик на машините.
"Ще продължават да работят машините, няма проблем. Могат да работят и могат да работят още дълги години. Прави се профилактика на машините преди всяко гласуване. Всичко, което е необходимо е направено, за да бъде осигурено машинното гласуване. Няма никакви причини за безпокойство и да се смята, че ще има някаква пречка да се гласува с машини", коментира зам.-председателката на ЦИК.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България