Парите за здраве се увеличават, но къде ще отидат?

Профилактиката спасява животи в Европа, а в България единствено ПП-ДБ прави усилия насочи парите натам

OFFNews 18 октомври 2024 в 14:35 696 1

Болница

Снимка ПП-ДБ

Болнични легла

С един милиард лева се увеличават през 2025 година парите за здравеопазване - бюджетът на НЗОК достига рекорден размер от 9.2 млрд. лв. Означава ли това, че можем да очакваме повече средства за профилактика и скрининг или отново парите ще стоят недостъпни за хората - заключени в скъпоструващи пътеки в големите болници?

Задача за разпределение на бюджета на Касата има възстановеният ѝ управител Станимир Михайлов и Надзорния съвет. По информация на в. “Капитал” на него вече му е предоставен един проект на бюджет, изготвен от временното ръководство, който тепърва ще се актуализира. Той показва пълно отстъпление от досегашната политика, наложена от предишните редовни правителства - да се дават повече пари за профилактика и лечение извън болница и да се намалят хоспитализациите, пишат “Капитал”.

Практиката до момента е такава, че на хората им се налага да стават пациенти и да постъпват в болница не защото трябва да се лекуват, а защото само така имат достъп до скъпоструващите изследвания и диагностика.

Въпреки огромната съпротива и липсата на стабилни правителства, по инициатива на народните представители от “Продължаваме Промяната - Демократична България” в последните три години парите за профилактика и скрининг все пак бяха увеличени значително.

В резултат 600 000 души в цяла България имат вече безплатни или по-евтини лекарства за сърдечно съдови заболявания, значително се увеличиха направленията за скъпи образни изследвания, осигурени бяха и жизненоважни консумативи и регулации за хората с диабет и основно за децата - диабетни помпи.

Бяха осигурени и повече средства и допълнителни прегледи за майчино и женско здраве, включително за неосигурените майки, вече има и 20% повече средства за инвитро процедури, а на 100 000 души с онкологични заболявания беше удължен животът с достъп до иновативни терапии.

Въпросът е дали с новия бюджет тази политика ще продължи и от кого може да се очаква да подкрепи тази посока.

Въпреки предизборните обещания, политиката на ГЕРБ в здравеопазването в продължение на повече от десетилетие беше оскъден бюджет за доболнична помощ, докато парите от осигуровките на хората отиват за скъпи пътеки и манипулации, от което печелят само големите болнични лобита.

В 50-ото НС ГЕРБ блокираха опита на ПП-ДБ и да бъде спряно източването на касата и от частните болници - те продължават да купуват лекарства с парите от осигуровките на хората на изкуствено високи цени. Това ощетява българите с около 100 млн. лв. на година, а тези пари биха били достатъчни да се осигурят безплатни или по-евтини изследвания и лекарства за хиляди българи.

Ракът на дебелото черво, например

В България най- висок процент смъртност сред онкологичните заболявания е от рак на дебелото черво. Тук онкологичните заболявания се оказват и много по-смъртоносни, отколкото на Запад. Защо? Само един от десет българи на възраст между 50 и 74 години минава на профилактичен преглед за рак на дебелото черво. В същото време в Германия 80% от хората на същата възраст се проверяват редовно. Данните са на "Евростат" от 2014 година, но според ЕК разликите между държавите членки продължават да се задълбочават.

Ако бъде хванат навреме, ракът може да не е фатален, а за това е необходима държавна политика. Добрите и работещи практики в света са масови изследвания на целеви групи (скрининг), както и изследвания и анализ на риска.

Това е причината “Продължаваме Промяната - Демократична България” да постави на първо място в своите приоритети за здравеопазването увеличението на средствата за превенция и профилактика, както и съществено намаляване на доплащанията от джоба на хората.

Тази политика ще продължи единствено с усилията на “Продължаваме Промяната - Демократична България” в следващия парламент. Това става ясно след повече от десетилетие доминация на ГЕРБ в здравния сектор, след което проблемите не само не са решени, но допълнително влошени до положение, в което събираме пари с есемеси за лечение на децата в чужбина и капачки, за да имат болниците елементарно оборудване за спасяване на животи, а бабите и дядовците ни плащат данък “здраве” доживот без адекватна подкрепа от държавата.

ПП-ДБ представи мерките си за сектор здравеопазване и за следващия парламент. Те следват политиката на обединението от последните три години и предвиждат още:

  • Без доплащания за лекарства за диабет, неврологични и белодробни заболявания
  • Безплатни лекарства по рецепта за деца до 7 години;
  • Грижа за младите майки и новородените – разширен скрининг, профилактика, безплатни изследвания за инвитро и акушерска грижа;
  • Без доплащане за основни консумативи и изделия по клинични пътеки;
  • Информационни кампании и мобилни прегледи на хора в отдалечени и труднодостъпни райони

Освен фокусът върху профилактика и превенция, обединението се ангажира и с продължаване на политиката за увеличение на заплатите в сектора. За медицинските сестри и акушерките планът е те да достигнат минимум 90% от средната работна заплата, а за лекарите - минимум 125% от средната работна заплата.

ПП-ДБ вярват, че България може да си позволи такава политика - когато пренасочи средствата от скъпоструващи пътеки за болнолечение - към хората, за да облекчават финансово семействата и да им помагат да се погрижат за здравето си - с намаляване на плащанията от джоба за лекарства, изследвания и консумативи.

Парламентарни избори октомври 2024

Платена публикация

Купуването и продаването на гласове е престъпление

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -4200

    1

    qwertz

    18.10 2024 в 15:54

    Може да ползват старата схема за болници с голямо "текучество" на медикаменти. (като пирогов)

    Доставят се лекарства с изтекъл/изтичащ срок на годност (които се заплащат на прилични цени) и се употребяват по бантускотовете.

    После следва разпределяне на "кинтитИ" ...
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице