Опашки от избиратели пред изборните секции в Турция

Aвтобуси превозват хората да дадат вота си към други райони

OFFNews 19 April 2026 в 15:04 988 0
Опашка от желаещи да гласуват в Бурса.

Снимка Фейсбук/ Taner Dönmez

Опашка от желаещи да гласуват в Бурса.

С дълги опашки пред изборните секции преминава изборният ден в Турция, предаде БТА. 

В Истанбул са разкрити общо седем секции. Две от избирателните секции са в Генералното консулство на България в Истанбул, а останалите са в компактно населените с изселници от България райони Авджълар, Байрампаша, Бахчелиевлер и Есенюрт. В секциите, с изключение на тези в генералното консулство, има и машинно гласуване. 

Към момента не се съобщава да има напрежение на секциите. 

Единствено на азиатския бряг на Истанбул няма нито една секция и желаещите да гласуват се превозват с автобуси до Гебзе, където има една секция.

Още в 7 часа (местно и българско време) е имало дълги опашки. Докъм 10 часа са гласували около 200 души, като пред секцията са чакали най-малко 100 души. В Бурса също е имало дълги опашки пред секциите.

По инициатива на местната изселническа организация към тази секция с няколко автобуса са били превозени желаещи да гласуват от други райони на града като Кючюкчекмедже, Сефакьой и др. Очаква се, в зависимост от натовареността, и други желаещи да бъдат превозени към различни секции.

По данни на ЦИК за вота на 19 април са подадени над 15 000 заявления за гласуване в Турция, като най-много от тях са за районите на Истанбул и Бурса.

В района на Одрин изселниците от местата, където не са разкрити секции,се превозват към градовете Одрин и Чорлу. От изселническите организации заявиха, че е осигурена организация за превозване на гласоподавателите до местата за гласуване през целия ден.

Превозването на гласопоподаватели от едни райони в други се осъществява поради намален брой избирателни секции в Истанбул, където на днешните избори местата за гласуване са шест пъти по-малко в сравнение с последните избори за Народно събрание през октомври 2024 г. Разкритите днес в Турция секции са общо 27 спрямо 168 на вота преди две години.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Кога ще свърши войната? Фронтова линия с Камен Невенкин