Войната на малките с Уолстрийт, финансовата революция и българската следа

OFFNews 02 февруари 2021 в 13:36 6263 1

Снимка wikimedia.org

“Давид срещу Голиат”. “Борсова спекулация”. “Афера”.”Война срещу Уолстрийт”. “Бунт срещу финансовия елит”.

Това са част от новинарските заглавия за събитията на Уолстрийт, развили се през последните седмици и месеци. Зад “бунта” стоят група, вероятно десетки хиляди, дребни инвеститори, обединили се във подфорума WallStreetBets (WSB) на социалната мрежа Reddit. В резултат на техните действия цените на акциите на почти фалиралата компания търговец на видеоигри GameStop пораснаха със 1784% (към 2 февруари), а преди няколко дни бяха на 3000%.

В същото време, няколко хеджфонда, заложили на фалита на GameStop, инкасираха милиардни загуби и най-вече беше унижен техният топ мениджмънт. Историята е сочена за най-голямото събитие във финансовия свят от световната финансовата криза, тръгнала на Уолстрийт през 2008 г., насам. Още повече, че роля в нея има и култовият Майкъл Бъри, един от малкото, осъзнали размера на задаващата се тогава криза заради ипотеките без покритие и спечелили от нея.

Събитията се описват още като революция на малките непрофесионални инвеститори и финансов еквивалент на превземането на Бастилията по време на Френската революция. Само преди няколко години малките участници на борсовите игри трябваше да плащат тлъсти комисионни на брокери и фондове, което правеше упражнението безсмислено при влагане на малки суми. Интернет епохата промени играта със създаването на приложения, с които всеки може да купува и продава през телефона си почти без такси. Такъв инструмент е платформата Robinhood, чийто съосновател е българинът Влад Тенев. Тя беше основен инструмент на "атаката срещу елитите". 

Малко предистория

Бизнесът на GameStop с физически копия на игри е в упадък, тъй като геймърите вече изтеглят игрите си онлайн. Майкъл Бъри обаче е видял нещо в компанията, притежаваща 500 магазина, основно в молове, и инвестира 2 млн. долара. Преди 18 месеца той пише до борда на компания, която е загубила близо 70% процента от цената на акциите, че тъй като GameStop се търгува близо до най-ниските си стойности и има около 480 милиона долара в брой, бордът може да изкупи обратно повечето акции, което да утрои финансовите дивиденти на акционерите.

През август още един инвеститор купува дял от GameStop - основателят на електронния зоомагазин Chewy Райън Коен. Това повишава интереса на по-малките инвеститори към акциите и към бъдещето на веригата за видеоигри.

Ефектът Илон Мъск

Потребителите в подфорума WallStreetBets (WSB) забелязват случващото се с GameStop, атакуват големите хедж фондове, които залагат за фалит на търговеца с игри. Естествено целят и да извлекат печалба за себе си. B първите дни на 2021 г. акциите на компанията се оценяват на по-малко от 20 долара. Само за няколко дни цената им стига до 148 долара на акция. Тук идва и “ефектът Илон Мъск”, който туитна "Gamestonk!!" Следва по-голям скок, а цената минава 200 долара. Пикът на акциите е 28 януари - 469 долара. Оттогава графиката на стойността им върви надолу до 226 долара вчера в САЩ.

Във вторник сутринта Reuters съобщи, че акциите на GameStop са загубили 26%. Друга “спасена” от лапите на хеджфондовете компания - собственикът на кинозали AMC Entertainment Holdings, губи 13%. Освен тези две публични компании, играта на WallStreetBets (WSB) повиши акциите на Nokia и Blackberry. Те обаче също падат.

Това говори, че зад тези стойност не стои нищо друго освен спекулативната търговия и истерията на пазара. Поскъпването не се дължи само на организираните индивидуални купувачи, но и на ефекта на снежната топка, който се отключва заради поведението на short seller-ите (играчите на къси позиции). За да минимизират загубите от неуспешните си залози, те започват да изкупуват рано акциите на GME на по-висока цена, отколкото са си представяли при първоначалната сделка.

Един от тези фондове - Melvin Capital Management - се принуждава да потърси външна помощ преди да се откаже от позицията си срещу GameStop окончателно. Според данни на аналитичната компания S3 Partners, общата сума на загубите на Melvin и Citron e в размер на няколко милиарда долара.

Майкъл Бъри предупреди за опасност

Победата на аматьорите срещу професионалистите се превърна във водеща новина в САЩ. Най-големите акционери в компанията като Майкъл Бъри увеличиха доходността на инвестициите си в огромни размери.

Независимо от това, Бъри отправи сериозно предупреждение за нуждата от регулация на този вид сделки.

"Ако съм привлякъл вниманието ви към GameStop и сте спечелили, искрено се радвам за вас. Но това, което се случва в момента, има нужда от правни и регулаторни последствия. Това е неестествено, ненормално и опасно", пише той в Twitter с препратка към американската Комисия за ценните книжа и борсите.

Следваща цел - среброто

Следващата цел на WallStreetBets беше среброто. Oтнaчaлo ĸoмпaниитe зa дoбив нa cpeбpo внeзaпнo зaпoчнaха дa пocĸъпвaт, a cлeд тoвa случващото се ce oтpaзи на цeнaтa нa фючъpcитe нa блaгopoднитe мeтaли. На 28 януари цената на белия метал на борсите беше малко над 25 долара за унция, за да се вдигне до над 30 долара на 1 февруари.

Цeнитe нa cpeбpoтo започнаха да се ĸopигиpaт надолу във втopниĸ cyтpинтa cлeд знaчитeлни пeчaлби. Cyтpинтa нa 2-ри фeвpyapи cтoйнocттa нa мapтeнcĸитe фючъpcи зa cpeбpo нa бopcaтa Comex в Hю Йopĸ ce пoнижи c 2,76% дo 28,605 дoлapa зa yнция.

Aнaлизaтopът нa ОАNDА Eдyapд Moя зaяви пpeд Маrkеt Wаtсh, чe дpeбнитe тъpгoвци зaпoчвaт дa ocъзнaвaт, чe пaзapът нa cpeбpo e мнoгo пo-гoлям, oтĸoлĸoтo ca oчaĸвaли. Πpидoбивaнeтo нa aĸции в мaлĸи дoбивни ĸoмпaнии и мaлĸият oбeм нa пoĸyпĸитe нa мeтaлa нe ca дocтaтъчни, зa дa дocтигнaт peĸopднo виcoĸи цeни нa cpeбpoтo, ĸaзa aнaлизaтopът.

Робин Худ или не съвсем

Цялата финансова буря стана възможна чрез съоснованата от българина Влад Тенев компания Robinhood, която предлага мобилна платформа за търговия на борсата без комисиони и без чакане, само с няколко докосвания на екрана. Robinhood дори предлага закупуването на частица от акции (фракции), така че потребителите могат да инвестират всякакви суми във всичко. При цена за акция на Amazon над 3200 долара, всеки през тези платформи може да стане акционер и срещу 1 долар.

WSB изведнъж насочи десетки хиляди инвеститори, много от които с възможности, опит и без задръжки да инвестират всичко, което имат, към няколко конкретни компании. Преди GameStop това бяха Palantir, Tesla, Virgin Galactic...

Robinhood събра негативни коментари и яростни изказвания от WSB и медии, тъй като миналата седмица временно ограничи купуване на акции от GameStop и прочее, но не и продажбата им.

Влад Тенев защити действията на компанията си. В аудиочат в приложението Clubhouse вчера той бе попитан от главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск защо платформата, пионер в търговията без комисионна, реши да ограничи търговията миналата седмица.

„В този случай нямахме избор", каза Тенев. „Трябваше да се съобразим с изискванията към нас за регулаторен капитал“, каза той. Оперативният екип на Robinhood е получил напомняне в 3:30 часа сутринта в четвъртък от страна на клиринговата къща National Securities Clearing Corp. за това, че Robinhood и други брокери са длъжни да отговарят на определени изисквания за депозити от клирингови къщи като NSCC всеки ден. Изискваната сума се базира на фактори като нестабилност и концентрация на търговията в определени ценни книжа, каза Тенев.

Robinhood е получила искане за гаранционен депозит от 3 млрд. долара от NSCC, за да подкрепи сделките, „с обем по-голям от обичайния“, каза Тенев. Компанията набра допълнителни 1 милиард долара спешен капитал от съществуващи инвеститори в опит да укрепи баланса си и да му позволи да облекчи ограниченията. По-късно Robinhood и NSCC са се договорили да намалят обема на тези 3 млрд. долара до около 1,4 млрд. долара, но Тенев заяви, че фирмата му все още е принудена да предприеме действия за ограничаване на търговията.

Robinhood продължи да ограничава търговията в понеделник с акции като тези на GameStop. Клиентите могат да купят само една акция от книжата на GameStop и пет договора за опции. Приложението за търговия с акции обаче намали списъка си с ограничени акции от 50 на осем.

На въпрос на Мъск дали ще има някакви допълнителни ограничения за търговия в бъдеще, Тенев каза: „Мисля, че винаги ще има някакъв теоретичен лимит. Нямаме безкраен капитал“.

Комисията за ценни книжа и фондовите борси в САЩ (SEC), вече обяви, че наблюдава случващото се, но без да индикира за действия. Същото обяви и Джанет Йелън, новият американски финансов министър. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    8015

    1

    Maksim Dimitrov

    02.02 2021 в 14:35

    Два коментара по казаното:
    - Gamestonk е игра върху името на компанията GameStop и Stonk, което е (хумористична) жаргонна дума за stock (акция) която се ползва в интернет.
    - Това за среброто е манипулативна тактика която предприеха същите тези хеджфондове (Citadel е 5ия най-голям притежател на сребро), за да отведат вниманието на потребителите от GameStop и в същото време да покрият загубите които акумулират с всеки изминал ден. На ред с това предприеха и множество т.н. short ladder атаки, при които хеджфондовете си прехвърлят фиктивни акции помежду си с цел да смъкнат цената и да стреснат хората които са в играта да продадат и така да покрият позициите си.

    Причината за цялата безизходица е, че хеджфондовете са short-нали 140% от акциите на GME (взели назаем акции, продали, чакат да падне цената спрямо анализите им, купуват обратно акцията на по-ниската цена, връщат я на оригиналния собственик и прибират разликата, което е напълно легално и е това което доведе до кризата през 2008)
     
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице