Служебното правителство внесе в парламента проекта за държавния бюджет за 2025 година, както и бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха от правителствената пресслужба.
"Правителството изготви законопроектите, за да бъде гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата," допълват от кабинета. Параметрите и допусканията, при които е разработен бюджетът за 2025 г., както и актуализираната средносрочна прогноза за периода 2025-2028 година, се базират на есенната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите, на действащото законодателство и на необходимостта от реализиране на приходни и разходни мерки, както и осигуряване на приетите разходни политики.
"С бизнеса беше постигнато съгласие вместо предлагания данък за подземните богатства, да бъде внесена еднократна вноска за 2025 г., като от нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева. За тази цел в проекта на Закона за бюджета е предвидена актуализация на наредбата, с която се определят концесионните такси," става ясно още от съобщението.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов обясни на събитие в Министерски съвет днес, че с помощта на всички организации, поставяли темата, са постигнали балансирано решение, в което ще има еднократна вноска в рамките на бюджета от всички концесионери на подземни богатства само за 2025 г. на стойност около 140-150 млн. лв.
"В последните дни проведохме разговори както с помощта на експертите от Министерството на финансите, така и с целия бранш, за да постигнем балансирано решение, което от една страна да удовлетворява приходната част в бюджета, и от друга страна - инвеститорския интерес и развитието на сектора," съобщи министър Малинов.
По-рано днес служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни пред депутатите в парламента защо Министерството на финансите (МФ) се е отказало от данък върху свръхпечалбите на банките в проектобюджета за 2025 г. В отговор на въпрос от "БСП-Обединена левица" в рамките на блицконтрола тя посочи, че са провели среща с Асоциацията на банките и са направили анализ какви данъци ще бъдат платени от тях за 2025 г., имало е и среща с ръководството на Българската народна банка (БНБ).
Петкова обясни, че е в сила т.нар. минимален глобален данък и банките вече ще заплащат 15 процента данък – 10 процента корпоративен данък и още пет процента данък. При обсъждането банките предоставиха информация, че плащанията им за 2025 г. ще бъдат в размер на 1,125 млрд. лева.
"В тази връзка направихме анализа, че това, което се прогнозира да бъде платено от банките, е два пъти повече от разчетеното в бюджета и затова се отказахме от данъка, обясни министърът на финансите. Това, което ще постъпи, е почти на 95 на сто от прогнозата на МФ за постъпления от данък върху свръхпечалбите на банките," допълни тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22358
1
13.12 2024 в 20:35
Нагли гладни бюрократични свине!
Последни коментари
Перничанка преби мъжа си, задържаха я за домашно насилие
Петков за имунитета на Бориславова: Мръсната машина удари трима от нас в рамките на седмица
Какво означават цветовете на българското знаме?
Прокуратурата иска имунитета на Лена Бориславова
Кремъл одобри критиките на Тръмп за украински удари с американско оръжие в тила на Русия