Сметната палата за пръв път проведе на 13 юли външен изпит за одитори на институцията според чл. 26, ал. 1, т. 2 от Закона за Сметната палата, съобщиха от ведомството.
От общо петдесет и шест одобрени първоначално по документи кандидати, четиринадесет успешно положиха изпита. Желаещи имаше и за четирите вида на изпита, които съответстват на видовете одит, извършвани от Сметната палата – финансов одит, одит за съответствие, одит на изпълнение и специфичен одит.
Изпитът включваше по 70 въпроса за всеки вид на изпита, подготвени от конкурсна комисия от Сметната палата, като бе изтеглен по един от два варианта. Целта на въпросите бе да се установи дали кандидатите имат знания за законодателството в публичния сектор и международните одиторски стандарти според Рамката за професионална компетентност на ИНТОСАЙ (Международната организация на Върховните одитни институции), по които работи Сметната палата.
Конкурсът се проведе със специализиран софтуер и кандидатите имаха възможност веднага да видят резултатите си, като за успешно положен изпит се смята резултат над 47 точки от общо 70.
Предстои успешно положилите изпита да получат своите удостоверения. Те им дават възможност да се явяват след това на всички конкурси на институцията за високи одиторски длъжности, без да се налага да започват професионалната си кариера от най-ниската - „стажант-одитор“.
Според Закона за Сметната палата, за одитор във Върховната одитна институция може да се назначи лице, което е преминало успешно изпита за одитор на Сметната палата или притежава сертификат за одитор. Сертификатите за одитори са издавани от Министерството на финансите или от Института на дипломираните експерт-счетоводители.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста