Министърът на енергетиката Росен Христов заяви, че очаква българската индустрия да се включи активно в задължителното пестене на ток в пиковите часове, обявено от Европейския съюз. Към момента не се предвижда мярката да стане задължителна за домакинствата.
Служебният министър даде пресконференция на летище София заедно с еврокомисаря по енергетика Кадри Симсон и министрите на енергетиката на Румъния и Гърция, с които бе на заседание в Брюксел днес.
"В България предвиждахме мерки за намаляване на консумацията на ток в пиковите часове, отдавна е дискутирано, че трябва да се пристъпи към тези мерки. Смятаме да оптимизираме програмата, свързана с помагане с разликата в цените на тока, така че да обвържем тези помощи с резултати, свързани с намаляване на консумацията, което е добре и за цялата икономика", каза министърът, цитиран от БНТ.
Днес енергийните министри в ЕС договориха намаляване на консумацията на ток с 10%. Съветът на ЕС постигна съгласие да се постави таван на доходите от 180 евро за мегаватчас за производителите на ток, в т.ч. и посредниците, които използват т.нар. "инфрамаргинални" технологии като възобновяеми източници, ядрена енергия и лигнитни въглища.
Христов заяви, че очаква индустрията да подкрепи мярката и добави, че всеки би трябвало да се старае да бъде по-икономичен, "особено в период на криза".
Попитан дали се обсъжда засилване на охраната на енергийната ни система след течовете от "Северен поток", министърът отговори, че въпросът стои на масата и властите у нас ще проведат среща, за да направят оценка на ситуацията.
"Ще направим задължително проверка и оценка на готовността за охрана и ако трябва някъде да се предвиди засилване, то ще бъде направено. Сигурността на доставките е свързана с цялата енергийна сигурност на страната. очакваме анализ на службите дали това наистина е умишлен акт или някакъв вид авария. За момента повечето мнения клонят, че е умишлен акт", коментира той.
На въпрос защо България е за таван върху цените не само на руския газ, а и на всички останали доставки, Росен Христов отговори, че енергийното министерство се занимава с цени, а не със санкции. "Ако таванът е само върху руския газ, това няма да промени много общия пазар. С намалелите количества за Европа, където в момента руския газ представлява 10% от потреблението, това не би довело до съществено понижаване на цените, което нас ни интересува. затова нашето предложение е мерките да са всеобхватни."
Кадри Симсон посочи, че министрите са постигнали политическо съгласие за една много необходима стъпка по отношение на електроенергията.
"Ако успеем да намалим потреблението си в пиковите часове, тъй като в момента консумираната енергия не отговаря на търсенето, можем не само да намалим цените за потребителите, а също и да спестим газ. В момента това е горивото, което се ползва в пиковите часове. Освен това работим по обвързващ механизъм, чрез който страните членки да генерират доходи, за да подкрепят бизнесите си", каза тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-240
2
01.10 2022 в 17:08
12073
1
30.09 2022 в 21:49
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Владè
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно