"Офертата ни за F-16 блок 70 за България включва пълен пакет с обучение за пилоти и наземни екипи, логистика, помощно оборудване и оръжия за всички оперативни нужди, което означава, че няма абсолютно никакви скрити разходи."
Това заяви Джеймс Робинсън, директор "Международно бизнес развитие на F-16" в американската компания "Локхийд Мартин", цитиран от представителството им в България. Напомняме, че през декември правителството избра изтребителите F-16 блок 70 на американската компания пред другия главен претендент, предложен от Швеция - JAS - 39СD "Gripen".
Тъй като сделката с "Локхийд Мартин" надвишава предвидения бюджет от 1,8 млрд. лв. с ДДС, от компанията планират да работят с правителствата на САЩ и България за намаляването на разходите за изтребителите докато трае процесът по придобиване. Подобно твърдение беше изказано и от американският държавен секретар Майк Помпео, който през декември заяви, че САЩ са готови да "нагодят окончателните параметри на потенциална продажба на изтребители F-16 към бюджетните и оперативни изисквания на България".
От "Локхийд Мартин" припомнят, че F-16 Блок 70 разполага с многоцелеви радар (AESA), който може да проследява 20 отделни цели едновременно и има обхват от над 160 морски мили срещу наземни цели - значително повече от другите изтребители от четвърто поколение. Според компанията изтребителят "гарантира оперативната съвместимост с НАТО за десетилетия напред и отговаря идеално на потребностите на българската национална отбрана" и икономиката и индустрията на България могат само да спечелят от партньорство с "Локхийд Мартин".
По думи на компанията около 700 изтребители F-16 се ползват във военновъздушните сили на 10 държави-членки на НАТО в Европа. Сред тях е и южната ни съседка Гърция, която през декември обяви модернизацията на 84-те си изтребители F-16 от по-ранно поколение до стандарт Viper, който е подобен на новия блок 70, избран от българското правителство.
"На България няма да ѝ се налага да придобива каквито и да било допълнителни оръжия чрез отделни договори с трети страни или лицензи от правителства за интегрирането и използването им, които водят до допълнителни разходи и несигурност при другите оферти", допълни още Робинсън.
Изтребителите ще бъдат произведени в новия завод на компанията в Грийнвил, щат Южна Каролина, САЩ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара