Сайтът "Биволъ" разпространи нов запис от поредицата "Двете каки", за която съвсем наскоро премиерът Бойко Борисов допусна, че била "сериал, записван в студио".
И в новата част на разговора Владимира Янева, Румяна Ченалова и адв. Момчил Мондешки говорят за ДПС депутата Делян Пеевски като за реалния връх в управлението на държавата и има сензационни твърдения за това, че всъщност именно той е собственик на БТК. Друг прелюбопитен детайл е, че адвокат Явор Камбуров, който е представлявал интересите на държавата по арбитражно дело в Париж, умишлено е загубил съдебния спор, от който в хазната не са влезли 30 милиона евро.
Иначе тези пари трябвало да бъдат платени от фирма на Пеевски.
Интересите на собственика на БТК са представлявани от друг известен столичен адвокат - Иван Тодоров. Според новите разкрития той имал пряк достъп до "горе", а под горе в разговора става ясно, че се има предвид именно Пеевски.
Ето разговора:
Янева: …, че Иван ще го видиш?
Мондешки: Ахъм.
Ченалова: Що той?
М: Ся вече можеш съвсем спокойно да се видиш с Мария, на Младен… Адвокатката, която си виждала два-три пъти долу при Катя. Да ти обясни за какво, какво говори с цялата си наглост, за тебе. Преди нали трябваше все пак да се пазиш да не би случайно тя… а сега, просто можеш да я видиш. (въздиша) Не го е срам. Ходи горе постоянно.
Я: При кой?
М: Делян, Делян.
Ч: Как па се е намърдал там?
М: Мм. Още преди време, когато течеше делото с БТК, за уволнените 114 хиляди души. Тва беше част от приватизационната сделка да не се уволнят в продължение на две години. Бяха уволнени и сумата беше около 30 милиона обезщетение, което трябваше да плати на Делян фирмата. Тогава, Камбуров защитаваше АСПК, Иван Тодоров – БТК. Тогава Явор Камбуров загуби умишлено.
Я: Мм.
М: Мда, така че… Още тогава работеше, това беше преди шест години. Познават се.
Я: Аз съм говорила с Делян знам, че се познават.
М: Работят… Иван Тодоров е толкова нахален, че ти го гониш през вратата той влиза през прозореца. Нищо не остава скрито, така че то ще излезе. Цецо Банков излита.
Я: Щоо?
М: Като синдик. Министърът го е предложил да го заличат заради украинския посланик.
Ч: Абе ужас.
Я: (не се разбира) делото. Иии… не, не, не…
М: Излита. Ани Миленкова излетя.
Ч: Така ли? Защо?
М: Лишиха я от права, по тва.
Ч: По кое?
М: Няма право да бъде арбитър повече никога и са дали за предложение да я заличат като синдик.
Ч: Защо?
М: Еми арбитър заради някакво дело по арбитража, по което пуснали сигнал. Значи в момента пусне ли се сигнал по някое дело, министърът веднага го приключва.
Ч: Брее, то тоя май, ще яде дърво
М: Той пък що не яде бой?
По този запис са необходими доста обяснения.
Арбитражното дело, за което си говорят Мондешки, Янева и Ченалова е заведено през 2009 г. от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. По това време към БТК Пеевски нямаше каквито и да е амбиции за компанията, а вероятно и изобщо не си е представял как ще придобие телекома от инвеститор като американската застрахователна компания AIG, която по това време бе собственик.
Пред "Биволъ" адвокат Тодоров категорично отрича както твърдението, че Делян Пеевски е бил собственик на БТК по време на арбитражното дело, така и възможността адвокат Камбуров да е загубил нарочно делото.
Това се потвърждава и от отлично информирани източници на OFFNews. Според тях на практика е невъзможно местен играч да повлияе на хода на дело в Парижкия арбитраж, а "каките" са объркали сериозно фактологията.
"По онова време Пеевски и Цветан Василев нямаха интерес от решаване на тези дела, а от протакане, защото ги използваха да стряскат банките", заяви източник на OFFNews, близък до двамата в приятелския им период.
Юридически Пеевски по никакъв начин не се е появявал до ден днешен като собственик на бившия държавен телеком. Разговорът между Мондешки, Янева и Ченалова обаче може да се тълкува като едно от възможните обяснения за разлъката между Пеевски и Василев, довела до фалита на КТБ и изчезването на няколко милиарда лева от трезора през 2014 година.
Бившият бизнес тандем видя възможността да влезе в компанията през 2011 г. когато на практика собственик на БТК бяха банките кредиторки на телекома и се знаеше, че компанията е трудно продаваема заради огромното дългово бреме. В крайна сметка като мажоритарен собственик на телекома през пролетта на 2012 г. бяха избрани КТБ и руската Внешторгбанк.
След бягството си от България Василев обяснява, че руснаците са били само "номинален държател на акциите", докато цялото придобиване на БТК е било финансирано от него.
Василев не споменава за участие на Пеевски в сделката, но преди време в една от тв изявите си показа листче, според което Пеевски малко преди да бъде съборена КТБ, му е поискал дял от компанията като "такса спокойствие" за банкера. Според бившия собственик на КТБ Пеевски е пожелал да му бъдат прехвърлени 10 процента от БТК или акции за същия дял да му бъдат платени по пазарна цена.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13277
8
27.10 2016 в 15:32
новият бизнес(от 3 години) на свинчо
са облачни услуги - сървъри за SAP
находящи се в телефонната палата - дейтацентър
12000
3
27.10 2016 в 10:57
Последни коментари
Човека
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Johnny B Goode
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно