
Почти половината от средствата за закупуването на активите на ЧЕЗ в България са осигурени с кредити, свързани с офшорни фирми. Това заяви за БНР Веселин Вачков, директор на чешкото издание "Лидове новини", което днес излиза с подробен материал за сделката за придобиване на бизнеса на чешкото дружество у нас от българската компания "Инерком".
Фирмата купувач - според информациите, които има на разположение Надзорният съвет на ЧЕЗ в Прага, е предложила комбинирано финансиране от няколко източника - първо, става дума за собствени средства на фирмата, след това за банкови гаранции и накрая - почти половината от цената, е финансирана чрез кредит от офшорни фирми.
Вачков заяви, че част от кредиторите на сделката са свързани с международното разследване за укриване на данъци "Парадайз пейпърс".
Една от офшорните фирми се казва "Ескорт Трейд" и неин съсобственик е руско-грузински бизнесмен, чието име фигурира например в Paradise papers. Със същата е свързана и още една фирма, която е гарантирала един от банковите кредити, коментира още журналистът.
Офшорното финансиране е често използвано при закупуване на големи компании в България, обясни Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията:
Много подобна схема беше използвана и при закупуването на БТК преди две години - отново офшорна фирма, отново заем, като в случая знаехме от кого е заема - руската държавна банка ВТБ. Сега отново виждаме, че явно наднича руско-грузински инвеститор зад тази сделка. Това е, за съжаление, много лоша тенденция - че всъщност големите активи в България биват закупувани от фирми с много неясна собственост и с много неясен произход на парите.
Тези сделки са много характерни за Централна и Източна Европа и България не е изключение. Но в случая не виждам регулаторните органи да са си свършили работата предварително, преди сделката - да са разследвали собствеността, да са разследвали произхода на парите и да се излезли със становище дали тази сделка на застрашава националната ни сигурност, защото в случая ЧЕЗ е директно свързана със сигурността на доставките в 1/3 от България. Във връзка с това Владимиров отбеляза, че пасивността на българското правителство е съмнителна, предвид националното значение на електроснабдяването, но конкретната роля на премиера Бойко Борисов в сделката е в сферата на спекулациите.
В телевизионно интервю собственичката на "Инерком" Гинка Върбакова отрече да е фасада на офшорка и допълни, че финансирането идва с банков кредит от международна финансова институция, която обаче не може да разкрие на този етап.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
16782
14
26.02 2018 в 19:47
Айде на маслините,Бил Гейтс съобщи,че продава Майкрософт на гиганта "Ябълки и круши" регистрирано в Меката на електрониката село Малък Поровец Ихтиман на Кичка Карахамсиева.
10952
9
26.02 2018 в 12:29
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10952
8
26.02 2018 в 12:23
17155
7
26.02 2018 в 11:38
16782
5
26.02 2018 в 11:01
Последни коментари
Zlatko
Масов бой между пациенти на Спешна помощ в Плевен
евроатлантик
Три факта. Няколко въпроса. И един призив
Пустиняк
Блъскаха ни, удряха ни, ритаха ни. Морски спасители търкалят туристи на плажа в Слънчев бряг, курортистите снимат
Mateevk
Интерконекторът с Гърция може и да не заработи през октомври
fik1
Обратно в СССР! Естония иска забрана за руските туристи да посещават Европа