Над 807 млн. лв. са приходите от пътни такси през 2023 г. От тях 270,4 млн. лв. са от е-винетки, а над 505 млн. лв. от тол. От контролната дейност - наложени компенсаторни такси и актове за установяване на административни нарушения, са около 31 млн. лв.
Събраните от Националното тол управление приходи, които постъпват по сметка в републиканския бюджет, са с около 40% повече спрямо 2022 г. Планираните приходи за 2024 г. са около 916 млн. лв., съобщиха днес от Агенция "Пътна инфраструктура".
През 2023 г. приходи от е-винетки и тол са 775 млн. лв. такси, а година по-рано сумата е била около 553 млн. лв.
През изминалата година са продадени близо 6,3 млн. бр. е-винетки. Най-предпочитани от шофьорите на леки коли са годишните и седмичните. От всички продадени годишните са над 2,3 млн. бр., а седмичните – над 2,4 млн. бр. Следват месечните – около 751 хил. бр., уикенд винетките – над 612 хил. бр., и тримесечните – над 95 хил. бр. Още над 225 000 собственици на пътни превозни средства са получили безплатна е-винетки, предоставена чрез Агенцията за социално подпомагане.
Шофьорите на превозни средства над 3,5 тона, които плащат тол за изминато разстояние, най-често са избирали да се движат по автомагистралите. Сред най-предпочитаните маршрути са от София към ГКПП „Кулата“ по АМ „Струма”, от столицата за „Капитан Андреево“ по АМ „Тракия“ и АМ „Марица” и от граничния пункт при Русе за „Капитан Андреево“ по път I-5 и АМ „Марица“.
На интернет страницата www.bgtoll.bg от бутона „Проверка на винетка“, след въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, всеки шофьор може да получи информация за крайния срок на електронната винетка, независимо откъде е купена. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката се взима с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България