Финансовата система е стабилизирана след банковия срив от 2014 година, в резултат на предприетите реформи и наличието на капиталови и ликвидни буфери. Въпреки това има рискове за някои банки, които показаха слабости при проведените стрес тестове, както и за системата заради многото необслужвани кредити.
Това пишат от Международния валутен фонд в оценката си след оценката на стабилността на финансовата ни система.
Споразумението с Фонда допринесе за икономическата стабилност, като ограничи възможността на БНБ да осигурява ликвидна подкрепа в условията на финансов стрес, допълват от МВФ.
Беше постигнат напредък в укрепването на надзора от 2015 г. досега, но са необходими повече работа и ресурси. Властите въведоха инструментариум за разрешаване проблемите на банките и се установиха механизми за осигуряване на необходимото финансиране. Механизмите за осигуряване на финансова безопасност са поставени на стабилна основа, но компонентите им все още не са достатъчно добре развити. Едно от притесненията е на Фонда е, че планираните решения за по-големите местни банки са непълни и при необходимост не могат спешно да се осигури ликвидност.
Необходима е по-добра стратегия за справяне с проблема с високия процент на "лоши" кредити, които в българските банки остават 13.7% от всички заеми към юни 2016 г. при среден процент в ЕС от 5.5, подчертават от Фонда. Не само държавата, банките също ще трябва да бъдат подготвени за очакваните загуби.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара