170 вида морска храна съдържа следи от микропластмаса. Съдържат я миди, омари, стриди, риби - кефал, червен тон, показа анализ на 58 научни изследвания, на базата на които Greenpeace тества 30 от най-големите компании за козметика и лична хигиена.
Микрочастиците се намират в множество продукти - от ексфолианти за лице, през пасти за зъби до душ гелове, и придават цвят или текстура. Достатъчно са малки, за да минат през канализацията и пречиствателните системи и да стигнат до реките, езерата и океана, където не се разпадат лесно. И така, преди да се усетите, се оказват във вечерята ви.
Greenpeace в Източна Азия оцени 30 от най-големите компании и показа коя докъде е стигнала в борбата за премахване на микрочастиците от продуктите си. В края на юли резултатите бяха публикувани и от Greenpeace България.
В групата на най-чистите компании са Beiersdorf, Henkel, L brands и Colgate-Palmolive.
На дъното като провалили се на теста са поставени Revlon, Amway, Estee Lauder и Edgewell.
Пътят към изчистване от микрочастиците обаче е дълъг. Дори и най-добре представилата се компания в класацията - Beiersdorf, твърди, че е изпълнила всичките си обещания за забрана на микрочастиците, но е премахнала само един вид пластмаса - полиетилена - от продукти си.
Как да се ориентираме дали продуктът съдържа микрочастици? Някои обявяват в съдържанието на продуктите си наличието на "полиращи кожата" частици, в други те личат от етикета, където пише полиетилен, полипропилен или полистирол.
През януари САЩ обявиха, че забраняват микрочастиците.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)