В опитите си да подкрепи забавящата се китайска икономика, централната банка на страната ще засили програмите за кредитиране, насочени към търговските банки. Към досегашните кредитни програми ще бъде въведена и допълнителна програма за най-бедните райони в страната.
Тъй като кредитирането е насочено към търговските банки, а не към всички банки, то ще насочи пари към специфични проекти в цялата страна, без това да окаже пряко влияние върху цялото кредитиране в страната и по този начин вероятният ефект към повишаване на инфлацията в страната ще остане малък.
Въпреки че ниските цени на петрола вероятно подпомагат китайската икономика от към по-ниски разходи за суровината, китайската икономика има нужда от допълнителни стимули за растеж.
Една от мерките, които правителството предприема в последно време е засилване на вътрешното търсене и потребление, за да не зависи до толкова голяма степен от износа на страната. Изглежда че промяната в курса на йоана с близо 10% тази година не е било достатъчно, за да стимулира достатъчно добре икономиката и централната банка предприема допълнителни действия в тази посока.
Това решение идва заедно с решението на централната банка на Австралия изненадващо да намали основната лихва с 0.25%. Австралийската икономика е пряко свързана с китайската и всяко забавяне на китайската икономика дава директно отражение на австралийската, която изнася много суровини за най-голямата икономика в света. След изненадващото решение на централната банка австралийският долар (AUD) поевтиня спрямо американския долар (USD) и други основни валути. Актуални валутни курсове можете да видите в платформата на IG.
И докато Китайската централна банка засилва наливането на пари в икономиката, а Австралийската централна банка прави изненадващи намаления на основната лихва, други икономики продължават да работят при отрицателни лихвени нива и да наблюдават ефектите от тази необичайна, но вероятно ефективна мярка. Швейцарската банка отдавна въведе основен лихвен процент. Това най-вероятно се дължи на факта, че във времена на несигурност на световната икономика швейцарският франк е една от валутите убежища, които се използват от много банки, финансови институции и индивидуални инвеститори. Основният лихвен процент на Швейцарската централна банка е -0.75%, което кара много банки да намерят начин да задържат клиентите си при ниски лихви по депозитите или отрицателни такива.
Една швейцарска банка Alternative Bank Schweiz AG е въвела такса по депозитите на всичките си клиенти от 0,125%. След тази мярка някои от клиентите на банката са изтеглили парите си, докато други са станали клиенти на банката вероятно точно поради тази мярка. За една банка понякога е много по-добре да бъде с лесно видими и конкретни такси пред това да се опитва да увеличава приходите си с най-различни такси, за най-различни неща.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)