Програмите и възможностите за образование, стаж и предприемачество сред младежите, които се осигуряват от ЕС, са на практика безгранични стига те да имат желание, да са активни и да потърсят необходимата информация. Около това мнение се обединиха евродепутатите Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки на дискусията „Готови ли сте за собствен бизнес“ в Нов български университет.
"Почти 20 % е нивото на младежката безработица в ЕС като най-високо е в Гърция – 45%, а България е някъде по средата. Доброто образование е най-добрият вариант за обръщане на тази тенденция и за осигуряване на възможност на младите хора да си намерят работа", смята Ангел Джамбазки.
Той добави, че предприемачеството е алтернатива на заетост, която при младите има повече пречки да се стартира, но изброи поне десетина програми, по които те биха могли да получат финансиране – микро, за инвестиции или за иновации.
„Не е работа на ЕС и на държавата да ни намират работа, а да осигурят съответните инструменти за насърчаване на предприемачеството“, коментира и Андрей Ковачев.
Според него е много нарушена връзката между образованието и нуждите на реалния бизнес, в резултат на което много от младите хора след като завършат не могат да си намерят работа и трябва да се преквалифицират.
„Финансирането по програмите на ЕС е безвъзмездно, но бюрокрацията и документацията по отчитането са много сериозни. Другият вариант е да се вземат изгодни бизнес кредити, които после трябва да се връщат“, обясни предимствата и недостатъците Андрей Ковачев.
Основно 2 са пречките пред младите хора у нас да започнат собствен бизнес – корупцията и бюрокрацията в администрацията от една страна, и сблъсъкът между цифровите и аналоговите хора, отговори Ангел Джамбазки на студентски въпрос. Образованието е изключително важно и хората трябва и да се самообразоват и надграждат, за да са в час с новостите.
Според Андрей Ковачев към тези пречки може да се добави и бавната, неефективна правосъдна система. Той добави, че има саботаж от страна на средния административен ешелон срещу въвеждането на електронното правителство от страна на книжните хора, което в голяма степен ще реши проблема с бюрокрацията и обикалянето от гише на гише и ще облекчи корупционния натиск.
Дебат в НБУ е част от проекта „Европа и аз“, който Българското училище за политика “Димитър Паница” осъществява с подкрепата на Европейския парламент. Целта му е да провокира интереса и ангажираността на младите българи към работата на Европейския парламент и възможностите за тяхното развитие в рамките на Европейския съюз.
Догодина в рамките на проекта ще има още един дебат със студенти за ролята на свободните медии за демокрацията в европейския контекст, а също така и онлайн фотоконкурс, фотоизложба и дискусионен форум на тема: „Ще гласувам ли на следващите евроизбори и защо?”.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода
Владè
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
Владè
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно