"И двата проекта - АЕЦ "Белене" и разширяване на АЕЦ "Козлодуй" - имат място в икономиката и енергетиката на България". Това каза пред БНР енергийният експерт Еленко Божков, член на Стратегическия съвет при президента Румен Радев.
Според него въпросът за развитието на атомната енергетика в България не е геополитически, а технически.
"Придава му се геополитически привкус, но е експертен, защото с развитието на проекта "Белене" през последните години - в него остана руски само ядреният остров. В разработката и развитието на проекта се говореше, че след петата година на започването на неговото действие ще може да се диверсифицира ядреното гориво, с което работи централата. Само първото зареждане на реактора ще бъде с руско гориво. Що се отнася до АЕЦ "Козлодуй" - там най-лошото е, че още няма избрана технология. Не е решено какво ще се прави - дали ще се сложи един руски реактор, дали ще се търси решение с малки модулни реактори, или ще се чака сертифицирането на реактора на "Уестингхаус"-AP1000", обясни той.
По думите му забавянето на решението кой проект трябва да се реализира пречи много на развитието на енергетиката ни и "рискува да ни остави без базови генериращи мощности в следващите 15 години".
"Ако се започне, след една правилна експертиза, проектът "Белене", той може да бъде готов още пред 2028 г. с първия си блок и след още година и половина - с втория блок - 1000 мегавата", посочи Божков.
Той обясни и че вече са правени няколко анализа по проекта за АЕЦ "Белене".
"Най-добре е Европейската агенция за ядрена енергетика или Европейската организация за икономическа сигурност и сътрудничество да направи независим анализ, за да могат всички да се убедят и да се тръгне напред по реализирането на проекта. Човек трябва да е много пристрастен, за да не вижда, че преимуществата определено са на страната на развитие на "Белене", категоричен е Божков.
Енергийният експерт коментира и забавянето в изграждането на газовата връзка с Гърция, като определи това като "непростимо бездействие, демонстрирано от предишното ръководство на "Булгаргаз".
"След като сами си отрязахме количествата, сега се надяваме въпросът да се реши по метеорологичен и по геополитически начин, т.е. да разчитаме на по-топлото време и на успокояване на конфликта между Русия и Украйна. И не на последно място - най-после "Северен поток 2" да тръгне, което със сигурност ще намали цените на природния газ в Европа, а оттам и на цената на електрическата енергия - и то на нашата борса", добави той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3739
1
17.02 2022 в 20:50
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара