БНБ: Не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск с ипотечните кредити

OFFNews 23 май 2024 в 14:55 4051 0

Димитър Радев

Снимка Архив

Димитър Радев

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев даде разяснения за препоръките, които централната банка даде на трезорите у нас във връзка с бързия ръст на ипотечното кредитиране. Банкер номер 1 в България даде интервю за БТА, което е озаглавено "Не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск".

В него той изрично подчертава, че засега БНБ не предприема мерки за ограничаване на отпускането на жилищни кредити и не въвежда регулации, но започва да наблюдава "минимален набор от показатели и методика за тяхното прилагане".

"Ние не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск свързан с ипотечното кредитиране. Целта на упражнението е да формализираме оценката на този риск и да подготвим банковия сектор за адекватна реакция, ако този риск започне да се материализира", казва управителят на БНБ.

Ето и текста на интервюто:

- Г-н Радев, последното решение на УС на БНБ за прилагането на показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на ипотечни кредити предизвикаха оживени и невинаги еднозначни коментари.

- Ние предоставихме подробна информация по темата, но първоначалните реакции са напълно нормални, като се има предвид, че БНБ за първи път прилага подобен подход.

- В какво всъщност се изразява този подход?

- Ние ескалираме нашите действия по отношение на ипотечното кредитиране, като преминаваме от режим на статистическо наблюдение към режим на надзорно наблюдение и отчетност със съответни задължителни изисквания за банките по отношение на изчисляването на минимален набор от показатели и методика за тяхното прилагане.

- Какво налага подобна ескалация?

- Ние не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск свързан с ипотечното кредитиране. Целта на упражнението е да формализираме оценката на този риск и да подготвим банковия сектор за адекватна реакция, ако този риск започне да се материализира.

- Но вие не налагате задължителни нива на показателите за ипотечно кредитиране.

- Точно така, но създаваме необходимата формална рамка и механизми да го направим, ако това се наложи. Подобен подход е напълно в духа на доктрината на БНБ да подготвя сектора за работа при неблагоприятни развития на кредитния пазар, дори вероятността от подобни развития да изглежда минимална в момента.

- Как това ще се отрази на кредитополучателите?

- В масовия случай и в краткосрочен план те няма да бъдат сериозно засегнати.

- А на банките?

- Ние сме в активна комуникация с банките по тази тема през последната година. Техните действия и техните показатели са свидетелство за адекватна реакция. Убеден съм, че тя ще бъде такава и по отношение на коментираното решение на БНБ, с което се поставя надзорен акцент върху ипотечното кредитиране.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Година след катастрофалния резултат от теста за функционална грамотност PISA