Бюджетът е на дефицит с 619 млн. лева, но кабинетът няма да предлага актуализация

Такава ще се наложи, ако пандемията не свърши до август, но е работа на следващото правителство, заяви министърът на финансите Кирил Ананиев пред парламента

Александра Маркарян 21 април 2021 в 13:55 5246 0

Снимка БТА/Асен Тонев

Кирил Ананиев

Към края на март 2021 г. бюджетът е на дефицит с 619,4 млн. лева (0,5% от БВП). Третото правителство на Бойко Борисов в оставка обаче не възнамерява да предлага актуализацията му. Такава не се налага сега, заяви министърът на финансите Кирил Ананиев, защото към края на април бюджетът щял да е "близо до балансирания". В същото време той прогнозира, че ако пандемията продължи след август, ще се наложи не само актуализация на бюджета на държавата, но и на този на НЗОК. Това обаче щяло да е работа на следващото правителство.

Кирил Ананиев коментира въпроса в Народното събрание, където бе извикан на изслушване за изпълнението на Закона за държавния бюджет за 2021 г. и равнището и структурата на фискалния резерв към 31 март 2021 г. Предложението за изслушване бе на лидера на БСП Корнелия Нинова и трябваше да се състои миналата седмица, но с поведението си в пленарната зала депутатите от ГЕРБ го осуетиха.

От изнесените днес данни от министъра се вижда, че през първото тримесечие разходите изпреварват значително размера им през същото на 2020 г.  Те са близо 12 милиарда лева (22,8% от годишния размер) при 9 550 900 лв. към 31 март 2020 г. На фона на депутатски гласове, че това се дължи на притеснително големи предизборни харчове, Ананиев отговори:

"Значителният ръст на разходите през първото тримесечие е свързан с по-ниската база през 2020 г., когато има отчетени незначителни разходи за борба с пандемията. През първото тримесечие на 2021 г. те са съществени. Най-значителният принос за нарастването е на мерките за борба с КОВИД, включително социално-икономическите".

"Първото тримесечие е най-тежкото, но ако няма усложнение в епидемичната обстановка, ще можем да изпълним ангажиментите си по Закона за държавния бюджет" - увери Ананиев. А ако има, "ще трябва да се предприемат допълнителни мерки, актуализация на бюджета, допълнителни разходи и поемане на допълнителен дълг".

Той отговори неясно на въпрос дали балансирането на бюджета към края на април ще стане с помощта на приходите от концесията на Летище София, само потвърди размера й - 660 млн. лв., и че парите са постъпили. "Според мен, на базата на днешните изчисления, тогава (в края на април) ще сме на минус 100 млн. до плюс 100 млн. излишък. Ще стане ясно на 30 април, когато ще излязат последните данни от постъпленията на приходите и извършването на разходите".

Законът за бюджета дава възможност за нов дълг в размер до 4,5 милиарда лева, от които сме изтеглили 800 млн. Имаме много сериозен ресурс - няма ли нужда да се изтегли календарът на емисиите малко по-напред през годината - попита председателят на бюджетната комисия в парламента Георги Ганев ("Демократична България").

"Две са причините да не направим нова емисия - отвърна Ананиев. - Първата е, че в момента фискалният резерв има достатъчен ресурс, за да се справим с текущите разходи през летните месеци. (...) Преценихме, че по-добре да го направи новото правителство на базата на своите приоритети, от уважение към хората, които ще ни заместят в управлението на държавата."

Ананиев продължи и с трета причина: "Няма как да имаш 8,5 милиарда лева резерв, да ги държиш на отрицателна лихва в БНБ и да излизаш на международните пазари да теглиш дълг, който да ти носи лихва за обслужване. Това е нередно. Преценихме, че този дълг е достатъчен и този фискален резерв, за да преминем тези няколко месеца до новото правителство", което можело да реши да вземе нов заем.

Включи се и лидерът на БСП Корнелия Нинова, която насочи отново фокуса на вниманието върху риска от хаос в държавата, ако кабинетът в оставка не предложи актуализация, не се състави ново правителство, а се отиде към служебен кабинет и предсрочни избори, а в това време няма Народно събрание, което да актуализира бюджета за 2021-ва. Тя настоя за отговор на въпроса ще предложи ли актуализация кабинетът "Борисов 3".

"Първо Ви казах, че салдото ще бъде балансирано" - подразни се Ананиев, но призна: "Безспорно, ако противоепидемичната обстановка се влоши, в Европа и света всички държави ще предприемат актуализации на своите бюджети. Вече две държави в ЕС го направиха. Не е срамно, ако пандемията продължи, да се направи актуализация, но не с такива предложения, каквито сте внесли в Народното събрание".

По този повод министърът контраатакува депутатите - искали да похарчат милиони, без да предвидят откъде ще дойдат парите.

"Наблюдавам всички проекти в Народното събрание. Навсякъде се говори за разходи, и то в огромни размери, без да се говори как ще бъдат покрити. Това означава много голям дефицит. Събрани заедно, те са около 13 млрд. лева допълнителни раздходи, което е допълнителен дефицит от 10%. Нали знаете, че това е дълг, който трябва да се тегли и след това да се връща? Затова трябва да има финансова обосновка всеки проект", скара се финансистът.

Той отново даде да се разбере ясно, че правителството в оставка няма никакво намерение да внася актуализация: "Убеден съм, че такава трябва да бъде направена от правителството, което ще дойде на власт, тъй като то ще си има програма. Ние не трябва предварително да определяме неговите политики и приоритети до края на годината".

Нинова попита колко пари е похарчил Борисов извън бюджета, т.е. извън санкцията на парламента, в отговор на което Ананиев пак се скара:

"Няма една стотинка повече похарчена от това, което е одобрено от Народното събрание като бюджет за 2021 г. в гласуването на който сте участвали и Вие лично. ПМС-тата са над 100. Да Ви ги разкажа всичките? 900 и няколко милиона всички, 700 от които - планирани, и извънредни разходи. Ако не чувате, ако се разсейвате..., моля, не ми задавайте повторно въпросите си, бъдете сериозни!"

Темата за хазарта и дължимите 700 милиона лева от хазарт за хазната повдигна Мартин Димитров от "Демократична България".

"Вие - обърна се той към Ананиев - изграждате капацитета на Министерството на финансите повече от 10 години. Той вече трябваше да е изграден. Как при това положение не бяха събрани близо 700 млн. лева от хазарт? Как не видяхте, че близо 700 млн., 500 млн. лева от които - такси, не са събрани? Колко от тези пари върнахте обратно в бюджета?" - попита депутатът и напомни: "Последният публичен отговор по този въпрос е, че са върнати 8 млн. лева. Още ли стоим на тях?"

Той констатира, че това са "пропуснати приходи от хазарт, които биха ни свършили страхотна работа в пандемия", а също припомни, че липсата им е констатирана преди повече от година.

Тук Ананиев не изглеждаше съвсем добре подготвен и отговори:

"По разбираеми причини не мога да Ви кажа точния размер на възстановените средства, но процесът върви и сумата не е 8 милиона лева. Това са милиарди цифри, човек не може да помни всичко. Тогава бях министър на здравеопазването. Мога да кажа като човек, който дълги години работи бюджет (...) има съдебни дела, които трябва да приключат с определено решение, за да бъдат внесени тези пари".

"Господин министър, не вярвам, че не знаете колко от парите на хазарта са върнати. Допуснали сте във вашия мандат 700 млн. да не бъдат внесени, а след това не сте ги върнали" - репликира Димитров. Той допълни, че в "Демократична България" са "много обезпокоени, че фискалният резерв намалява от над 13 до около 8 милиарда лева сега" и заяви, че "в голяма степен това се дължи на предизборни харчове. "Балкански поток" струва горе-долу толкова, колкото е изхарчила държавата за подпомагане в цялата криза. Къде са ви приоритетите, колеги? Това ли е най-важното?" - попита депутатът от ДБ.

Димитров продължи да изброява къде още - неправилно според него - са били насочени средства: "Белене" – огромна грешка. Ту го спираме, ту го пускаме, а милионите си текат. Първо беше гьол, после – най-хубавият проект. 500 млн. лева за за язовирите. Парите изглеждат много лошо похарчени, отново в условия на пандемия. Допуснахте сериозно лошо харчене на пари, които можеха да отидат за бизнеса, за домакинствата. Крайно разочароващо!" - възкликна депутатът и посъветва министъра да бъде по-честен, защото "да казвате, че оставяте държавата с добри финанси не е честно. За първи път от 10 години първото тримесечие завършва с бюджетен дефицит".

"Всички знаем, че има пандемия. Но хайде да направим сметката – ако бяхте върнали половината от хазарта, щеше да е различно; ако не бяхте прахосали парите по проектите, които изброих, нещата щяха да изглеждат различно. Оставяте държава с много проблеми. Не е честно да казвате, че не сте министри, като сте подали оставка. Проблемите са много сериозни, рисковете стоят и след юли ще се задълбочат. Дано има правителство, което да решава тези проблеми. Това управление ще бъде запомнено с проблеми в бюджета и публичните финанси".

Мария Капон завърши депутатските коментари по изложението на министъра със заключението: "Беден народ, богати управляващи".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Хорáта, които събират хóрата от двете страни на границата