Новината за това, че през първите дни на новата 2024 г. България е започнала да внася повече ток, отколкото да изнася, на мнозина прозвуча шокиращо. Та нали именно нашата енергийна система се смята за най-мощната в региона, а сега електроенергия купуваме от Румъния, Турция, Гърция и дори от Северна Македония!
В случая обяснението е съвсем логично, нормално и то в никакъв случай няма да се хареса на защитниците на въглищните централи като източник на българска енергийна независимост.
Всъщност е много просто - държавите, които инвестират масово във възобновяема енергия, в момента имат на разположение достатъчно енергия, която се продава на по-ниски цени от тази произвеждана от родните "Марици", които точно по тази причина дори и в най-студените зимни дни работят с по-малко от една трета от капацитета си.
Ситуацията е съвсем нова. Преди година заради войната в Украйна регионалните цени на тока бяха супер високи, което даде основание на въглищарското лоби да твърди, че така ще е завинаги и че производството, разчитащо на родни суровини ще продължи да пълни хазната и че трябва да бъде запазено въпреки високите екотакси, които се плащат. Последваха и протести на енергетици и миньори, защитаващи тази позиция.
Броени месеци по-късно обаче се оказва, че това изобщо не е така и че милиардите от внос на ток в началото на миналата година са били резултат от конюнктурни фактори и че държавите, инвестиращи в солари, перки и ПАВЕЦ-мощности излизат в по-конкурентна пазарна позиция.
Според енергийни експерти, с които OFFNews разговаря, тази тенденция през следващите години само ще се задълбочава. Чисто по пазарни причини делът на ТЕЦ-овете в енергийния ни микс ще продължи да намалява до почти пълното му нулиране. Естествено, АЕЦ "Козлодуй" ще продължи да осигурява основен дял от тока в България, но скъпият ток от въглища ще бъде заменен от евтин от възобновяеми източници.
Тук въпросът е дали у нас ще бъдат изградени достатъчно такива мощности или ще го купува от съседите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
7
12.01 2024 в 17:10
много се кефя дори, че нашата лъсва, и на пазара е по евтино от орегулирано-договорените ни производствени цени.
173
6
12.01 2024 в 15:34
Както и да прочете разказа на Хайтов "Когато светът си събуваше потурите".
По стар обичай, както във оня стар виц, ние българите ще ближем солта, ще изядем боя, а накрая ще си и платим.
155
5
12.01 2024 в 14:53
Я виж какви са задълженията на ТЕЦ-овете "Марица" към БЕХ. И после се замисли кой ги плаща...
-7495
4
12.01 2024 в 14:44
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
155
3
12.01 2024 в 14:42
Крах на ВЕИ инсталациите? Къде това - в България? Щото по другите страни си работят доста добре.
По отношение на енергийната независимост - в България има и слънце, и вятър. Ето ти енергийни ресурси, които те правят независим. А през 2022 можеше да не горим въглища ако бяхме достатъчно умни преди това и да си пооправим енергийния микс.
1000
2
12.01 2024 в 14:36
Относно пренебрежителната вметка за енергийната независимост, два въпроса:
Кои са енергийните ресурси за базово производство, с които разполага България и които могат да се използват с наличната в обозримо бъдеще инфраструктура?
Соларни панели ли щеше да гори през 2022г.?
155
1
12.01 2024 в 14:33
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си