Близо 1,150 млрд. лева са изпратили на роднини и близки у нас работещите в чужбина българи. Данните са за периода от началото на тази година до края на май.
Основната причина за огромния ръст е нуждата от по-високи доходи за издръжка у нас. По данни на КНСБ необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за един човек, сам живеещ и работещ, е 1402,25 лева. А 2524,05 лева струва общата издръжка на тричленно семейство - двама работещи възрастни и едно дете до 14 години.
Пращат се средно по 117 млн. евро на месец
Най-много пари са изпратени у нас през май тази година. В сравнение с преводите за първите пет месеца на 2022 година парите, които пращат емигрантите на свои близки, нарастват с близо 84 млн. евро.
Очакванията са до края на тази година сумата, изпратена от българи, работещи в чужбина, у нас да надвиши 1,2 млрд. евро, колкото е била за цялата минала година.
През първото тримесечие на тази година рекордьори по трансфери у нас са работещите българи в Германия. За първите три месеца те са пратили на роднините си общо 67,3 млн. евро - или над 130 млн. лева. Втори по инвестирани пари у нас са българите в САЩ, които са превели 61,4 млн. евро. От Испания и Обединеното кралство сумите, които влизат у нас, са съответно 34 млн. и 32 млн. евро. Гърция е на пето място по трансфер на суми към България - 20 млн. евро.
Статистиката отчита увеличение на преведените суми от почти всички държави. Намаление на преводите е отчетено от българите в Италия, като към март 2020 година от тях са влизали 17 млн. евро, а след това падат на 15,5 млн. евро.
“В нашата ежедневна дейност наблюдаваме същата тенденция” - коментира Йоана Младенова, част от екипа на Фактор И.Н. - представител на Moneygram за България. “За поредна година общата сума на преводите се увеличава, като по-високият процент от трансферите са в посока към България.”
По време на COVID-19 кризата буквално се стопяват емигрантските парични потоци. През април 2019 г. сумата на парите, изпратени в България, е била 107,3 млн. евро.
“От началото на годината, със стабилизирането на паричните потоци, се връщаме в периода преди COVID.” - допълва Йоана Младенова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода