Използването на сила и принуда с цел промяна на границите няма място през 21-и век. Това се посочва в заключение на Европейския съвет относно "непровокираната и неоправдана военна агресия на Русия срещу Украйна".
Лидерите на ЕС се събраха в четвъртък вечерта на извънредна среща на върха, в която се включи и премиерът на България Кирил Петков.
Ето пълния текст на приетите заключения на Европейския съвет:
1. Европейският съвет осъжда по възможно най-категоричен начин непровокираната и неоправдана военна агресия на Руската федерация срещу Украйна. Чрез своите незаконни военни действия Русия грубо нарушава международното право и принципите на Устава на ООН и подкопава европейската и световната сигурност и стабилност. Европейският съвет подчертава, че това включва правото на Украйна да избира собствената си съдба. Русия носи пълна отговорност за този акт на агресия и за всички разрушения и човешки жертви, които той ще причини. Тя ще отговаря за своите действия.
2. Европейският съвет настоява Русия да прекрати незабавно своите военни действия, безусловно да изтегли всичките си сили и военно оборудване от цялата територия на Украйна и да зачита в пълна степен териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна в рамките на нейните международно признати граници. Европейският съвет призовава Русия и подкрепяните от Русия въоръжени формирования да спазват международното хуманитарно право и да прекратят своята дезинформационна кампания и кибератаки.
3. Европейският съвет изразява дълбоко съжаление за трагичната загуба на човешки живот и причиненото от руската агресия човешко страдание. Той изразява солидарност с жените, мъжете и децата, чийто живот е засегнат от това нападение, за което няма и не може да съществува оправдание. Европейският съвет призовава Русия и подкрепяните от Русия въоръжени формирования да позволят безопасен и безпрепятствен хуманитарен достъп и помощ за всички нуждаещи се лица.
4. Освен това Европейският съвет категорично осъжда участието на Беларус в тази агресия срещу Украйна и призовава страната да се въздържа от подобни действия и да спазва международните си задължения.
5. ЕС реагира бързо и решително на признаването от страна на Русия на самопровъзгласените сепаратистки образувания в Украйна и развръщането на нейните въоръжени сили, като в отговор на това прие ограничителни мерки. Днес Европейският съвет постигна съгласие по допълнителни ограничителни мерки, които ще предизвикат огромни и тежки последици за Русия заради нейните действия, в тясно сътрудничество с нашите партньори и съюзници. Тези санкции обхващат финансовия сектор, енергийния и транспортния сектор, изделията с двойна употреба, както и контрола на износа и финансирането на износа, визовата политика, допълнителни вписвания на руски граждани и нови критерии за включване в списъка. Съветът ще приеме незабавно предложенията, изготвени от Комисията и върховния представител.
6. Европейският съвет призовава за спешно изготвяне и приемане на още един пакет от санкции срещу лица и икономически санкции, който да обхваща и Беларус.
7. Европейският съвет изтъква отново непоколебимата си подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на нейните международно признати граници. Той призовава всички държави да не признават двете самопровъзгласени сепаратистки образувания и да не им оказват съдействие или да ги подпомагат по какъвто и да е начин.
8. ЕС е единен в солидарността си с Украйна и ще продължи да подкрепя Украйна и нейния народ заедно с международните си партньори, включително чрез допълнителна политическа, финансова, хуманитарна и логистична подкрепа и международна донорска конференция. След решението на държавните и правителствените ръководители от ЕС от декември 2016 г. Европейският съвет признава европейските стремежи и европейския избор на Украйна, както е посочено в Споразумението за асоцииране.
9. Европейският съвет твърдо вярва, че използването на сила и принуда с цел промяна на границите няма място през 21-ви век. Напрежението и конфликтите следва да бъдат разрешавани изключително чрез диалог и дипломация. ЕС ще продължи да си сътрудничи тясно със своите съседи и отново заявява своята непоколебима подкрепа и ангажираност по отношение на суверенитета и териториалната цялост на Грузия и на Република Молдова. Той ще продължи да поддържа тясна координация с партньорите и съюзниците си в рамките на ООН, ОССЕ, НАТО и Г-7.
10. Европейският съвет призовава за продължаване на работата по подготовката и готовността на всички равнища и приканва Комисията по-специално да предложи извънредни мерки, включително по отношение на енергетиката.
11. Европейският съвет ще продължи да следи въпроса.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3767
1
25.02 2022 в 01:22
Браво! Радвам се, че се събрахте на живо, за да се разберете за този парцал.
Последни коментари
4I4ATA
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
baba Yaga
Московска клиника предлага безплатно инвитро с ''материал'' от Павел Дуров
baba Yaga
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?