Европейският съюз е притеснен от политическия натиск върху журналистите.
"Журналистите продължават да работят в тежки условия при нарастващ финансов и политически натиск, надзор, произволни ефективни присъди и насилие при изпълнение на задълженията им."
Това се казва в изявление на Съвета на ЕС преди утрешния Световен ден на свободата на словото, съобщи БНР.
В него се уточнява, че по данни на ЮНЕСКО от 2020 г. са убити 76 журналисти, много са арестувани, преследвани и заплашвани.
"Във време, в което независимото и свободно медийно осведомяване е по-важно от всякога, свободата на печата продължава да бъде застрашена. Според Обсерваторията на ЮНЕСКО от 2020 г. насам по света са убити 76 журналисти, а много други — арестувани, тормозени или заплашвани. Особено безпокойство буди насилието, основано на пола, насочено срещу жени журналисти", пише в изявлението.
"Особена загриженост представлява насилието, основано на пола, насочено към жените журналистки", се добавя в документа.
И се посочва, че свободата на печата е основна ценност за Европейския съюз, а свободата на медиите и безопасността на журналистите са ключови приоритети на новия План за действие относно правата на човека и демокрацията и на Плана за действие за европейската демокрация.
През 2020 г. над 400 журналисти са се възползвали от механизма на ЕС за защитниците на правата на човека, а ЕС е предприел действия в подкрепа на журналистите, независимите медии и борбата с дезинформацията в контекста на пандемията в много региони.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста