Българският план за възстановяване и устойчивост е постигнал 26% от целите си, като най-голям е делът на покритите цели в екологията.
Това се разбира от междинната оценка на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) в средата на оперативното време на програмата. Тя е направена съвместно от ГД "Икономически и финансови въпроси" и ГД "Правосъдие и вътрешни работи" и са взети под внимание критериите за уместност, ефективност, ефикасност, добавена стойност от ЕС и съгласуваност, в съответствие с изискванията, определени в Насоките на Комисията за по-добро регулиране.
Оценката се основава на резултатите от външно независимо подкрепящо проучване, договорено от Комисията през март 2023 г. и сключено през ноември с.г. от консорциум, ръководен съвместно от ECORYS и CEPS.
Страната ни трябва да получи 5,69 милиарда евро безвъзмездни средства от ЕС или 8% от БВП.
Междинните резултати сочат, че сме получили 35% от стойността на исканите плащания, което съответства на 26 процента от постигането на целите по механизма.
В областта на цифровизацията реализацията на целите е на 23,1%, а в социалната - 23.7%.
57,5% от зелените цели в българския план са постигнати, включително ускорена декарбонизация на енергийния сектор, използване на възобновяеми енергийни източници и капацитет за съхранение на енергия, както и за сигурна бъдеща електроенергийна система.
В плана са заложени реформи и инвестиции, насочени към преодоляване на дългогодишни предизвикателства, включително декарбонизация, устойчив транспорт и цифрова свързаност, здравеопазване, образование, социално приобщаване, научни изследвания и иновации, публични администрация и правосъдие и бизнес средата.
Планът има широк спектър от социални цели, включително укрепване на институции, борба с корупцията, подкрепа за качеството и приобщаващо образование, подобряване на социалната сигурност и осигуряване на по-добър достъп до здравеопазване.
Макар и не с много, Румъния ни изпреварва - тя е постигнала успех от 28% изпълнени цели. И тя е постигнала най-много в областта на екологията. Но е усвоила по-малко от плащанията - 31% от евросредствата, които трябва да получи (14,9 млн. евро).
От нея се изискват амбициозни реформи и инвестиции за справяне с широк кръг от дългогодишни предизвикателства, включително декарбонизация на енергийния сектор, развитие на възобновяеми енергийни източници, подобряване на достъпа до вода и канализация, здравеопазване и образование, както и осигуряване на адекватни пенсии.
Унгария е получила 8,8% от плащанията, като постиженията ѝ в областта на екологията са 67,1%, а в социалната област - 45,7 процента.
На фона на източноевропейските страни Франция е постигнала забележителни резултати в осъществяване на целите си, за да получи полагащите ѝ се 40,3 млн. евро от ЕС - изпълнила е цели 73% от целите. А те са: реформи и мащабни инвестиции в енергийното обновяване на сградите, чист транспорт и декарбонизация на промишлеността. Стъпки в борбата с изменението на климата и справедлива зелена икономика; много вече завършени проекти за подобряване на ежедневието на гражданите, както и в подкрепа на цифровизацията и декарбонизацията на предприятията; обучение, модернизиране на здравната система и насърчаване на цифровото приобщаване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)