Един от големите плюсове на вдигналия много шум американски сериал "Чернобил" е неговата изключителна точност при възпроизвеждането на съветската действителност. И в това няма нищо случайно - сред консултантите на сценариста Крейг Мазин е украинката Елена Козлова-Пейтс, която от 20 години живее в Съединените щати и почти случайно се свързва с Мазин, когато разбира, че подготвя филм за ядрената авария – тя сама му предлага услугите си и той незабавно я ангажира.
Режисьорът бе влюбен в своите герои
"Не съм имала много работа по филма - сценарият беше почти перфектен", разказва Козлова, която споделя пред Дойче Веле някои детайли от сътрудничеството си с Мазин. Например в една сцена от първата серия, която показва как ученият Валерий Легасов малко преди да се самоубие оставя на котката си паничка с храна. Първоначално в сценария е било записано, че той оставя „котешка храна“ в паничката.
А по това време в СССР не е имало специална храна за котки - детайл, която Крейг няма как да е знаел. И той незабавно нанася корекции за този епизод.
"Много ме впечатли това, че човек, който никога не е бил в тази част на света и дълго време не я е познавал, само за няколко години е успял да се доближи в такава степен до историята и културата ѝ. А най-много от всичко ме порази това, че Крейг направо се бе влюбил в своите герои", споделя консултантката.
Двамата със сценариста работели съвместно най-вече върху диалозите, в които били променяни отделни думи. На няколко пъти, например, се срещала думата "окей", която определено не се е използвала в Съветския съюз през 1986, особено пък в средите на партийните членове или миньорите. Или друг епизод - когато пожарникарят Василий Игнатенко се събужда и двамата с жена си тръгват да видят от прозореца какво е станало – по сценария той носел тениска, а тогава тениските бяха рядкост - хората носеха потници, казва Елена Козлова-Пейтс.
Филмът често е критикуван за това, че в сериала прекалено често се чува обръщението „другарю“. В едно свое интервю Мазин казва, че това се дължи отчасти на факта, че на чужденците им било много трудно да произнасят обичайните руски обръщения по собствено и бащино име. А що се отнася до сцената, в която виден партиен ръководител от Минск е показан как пие водка в кабинета си, консултантката не смята, че това е прекалено - все пак са минали цели 33 години от онези времена, много от нещата са се позабравили, а и подобни случаи със сигурност е имало.
В памет на героите и жертвите
Покрай работата си по филма консултантката открива и за себе си нови факти, свързани с Чернобил. "Бях ученичка и помня какво се случи тогава. Отлично помня и манифестацията на 1 май 1986-та, помня лятото, в което не биваше да събираме липов цвят, имаше и много други забрани. Бащата на момчето от съседната къща замина за Чернобил още в първите дни след аварията и когато се върна, почти веднага почина. Бях много впечатлена - човекът се бе пожертвал заради другите."
Според Козловска, сценаристът на "Чернобил" е искал точно това - да направи сериал в памет на онези, които са страдали и са се пожертвали. Важно е и обстоятелството, че трагедията е поставена в контекста на другите съветски престъпления срещу човечеството, срещу гражданите на страната. А най-важно - по думите на консултантката - е показването на героизма на главните действащи лица, на начина, по който са се опитвали да се борят с невидимия враг, за да спасят хората в региона и в цяла Европа.
Б. ред. - Статията е от Дойче веле.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
152
11
10.06 2019 в 10:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23293
10
09.06 2019 в 23:19
23293
9
09.06 2019 в 23:17
Километри такова, и топло. И над всичкото това - тишина. Чуват се само мухите, и дрънченето на лъжиците в консервените кутии.
Бил съм на много лоши места, но такова не съм срещал никъде. Страшно.
23293
8
09.06 2019 в 23:07
Когато се пльоснах там, три дни преди белята, смятах че знам руски. Оказа се че не особено, но други хора го знаеха по-малко и от мене.
Майната му - аху-ихи - колегата от България носи водка, пък тука сух режим - всички разбираме всички езици.
Сам не съм от ядрените, но повечето в нея група бяха специалисти по ядро и частици, а един - изобщо от главните дозиметристи у нас. И тутакси тръгна каналът за информация от тяхната ядрена катедра към нас, а от нас - към другите.
В гастрономите, например, милицията стоеше само, за да не се бутат. "Граждани, има за всички, не е ограничено!"
На улицата хората сваляха мърлявите си сакенца, за да ги наметнат на някое дете, което видимо само. И се оглеждаха за милицията, да го заведе в автобуса.
А след две седмици попаднах на гарата в Киев. Тя не е по-голяма от нашият град Радомир, примерно. Коловози, коловози, коловози ...
12678
7
09.06 2019 в 22:36
Военни с автомати прибират миньорите, които пък копат по патки.
Дали режисьорът е влюбен в персонажите, няма никакво значение, защото нямат нищо общо с обикновения руснак, който е простоват и дружелюбен, а не някакви троснати и напрегнати поамериканчени персонажи.
И да си беше направил труда да разгледа повечко документални филми в ютюб. Telecon Documentary са публикували дори интервюта между ликвидатори, миньори, и др. сурови кадри. Доста по пленяващи и интересни, да не кажа реални.
23293
6
09.06 2019 в 20:29
С каквото мога - ще ти помогна да бъде публикувано. Нещо уж мога.
316
5
09.06 2019 в 19:14
316
4
09.06 2019 в 19:08
Мойто дете си отиде на 20 години от американските умни бомби с обеднен уран в Югославия.....
Да пукнат в ада, дано!!!!!
11519
3
09.06 2019 в 19:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
23293
2
09.06 2019 в 18:52
Няма лошо в следващата си статия да осветят темата за разликата между техногенните аварии, свързани с нови технологии, и хвърлянето на атомни бомби върху градове, в които няма военни обекти. Освен лагери за собствени военнопленници.
Последни коментари
Владè
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Владè
Илхан Кючюк: В ДПС заменихме интелектуалците с хора, които носят гласове в джоба си
Октим
AI след 10 години – за какво трябва да се подготвим?
voododoll
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Far Rider
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?