Тайбе Юсеин и Владимир Илиев бяха наградени от държавата за №1 през 2019 г.

OFFNews 21 януари 2020 в 12:31 3425 1

Боркинята Тайбе Юсеин и биатлонистът Владимир Илиев си поделиха наградата от държавата за спортист №1 на 2019 г.

На церемония "Нощта на шампионите" в зала "Рейнбоу плаза" европейската шампионка и сребърна медалистка от световното първенство през изминалия сезон получи чек за 25 000 лв. от министър Красен Кралев. Тя донесе и единствената олимпийска квота засега за родната борба за игрите Токио 2020.

Другият носител бе биатлонистът Владимир Илиев, който донесе първия медал от световно първенство при мъжете за "белия" спорт - сребро. Той също получи 25 000 лв.

Ощо 215 00 лв. бяха раздадени от Спортното министерство и Българския спортен тотализатор на победителите в 7-те категории. Наградата за треньор №1 за изминалата година също бе поделена - между треньорката на ансамбъла по художествена гимнастика Весела Димитрова и селекционерът на националите по вдигане на тежести Иван Иванов. Двамата получиха по 25 000 лв.

А ансамбълът бе награден за отбор №1 за четвърта поредна година и взе чек за 50 000 лв.

В категорията „Млад спортист до 23 г.“ за 2019 г. победител е щангистът Божидар Андреев. През миналата година той спечели две европейски титли и бронз от световното първенство. Андреев и неговият треньор Пламен Братойчев получиха по 10 000 лева.

В категория „Млад спортист №1 до 18 г.“ бе отличена фехтовачката Йоана Илиева. Тя и треньорът й Ивайло Воденов получиха премии по 10 000 лв.

В категория „Млад спортист №1 до 16 г“. наградата бе за плувеца Йосиф Миладинов, който заедно с наставника си Стефан Георгиев получиха чекове за 5000 лв.

В категория “Спортист с увреждания №1 на България” беше награден световният шампион в бягането на 1500 м Християн Стоянов. Неговата премия е в размер на 10 000 лв., а тази на треньора му Евгени Игнатов е 5000 лв.

По време на церемонията министър Красен Кралев връчи най-високото държавно отличие в областта на спорта “Венец на победителя” на заслужили спортисти, ръководители и деятели.

Отличени бяха Таня Богомилова, Петър Попангелов, Цено Ценов, Александър Томов, Йото Йотов, Валентин Михов, Кирил Домусчиев, Александър Александров, Георги Аврамчев и Илия Лалов.

Водещи на церемонията бяха капитанката на гимнастичките Невяна Владинова и водещият Део.