Рекордна 18-а титла за отбора от източната част

Светлин Вълчев 18 юни 2024 в 09:27 907 0

Празненството на феновете на Бостън след победата

Празненството на Бостън Селтикс след спечелването на трофея

Бостън Селтикс спечели финала срещу Далас Маверикс с 4-1 победи. В последния двубой играчите на Джо Мазула се наложиха с 106:88 (28:18 39:28 19:21 20:21) и спечелиха титлата в Националната баскетболна асоциация (НБА) за рекорден 18-и път.

В първите два двубоя Бостън спечели двете си домакинства съответно със 107:89 и 105:98. В третия мач успяха да откраднат победата на чужд терен със 106:99. Далас все пак успя да спечели следващия сблъсък със 122:84 и намали резултата на 1:3.

В днешната среща Бостън започна ударно. Те поведоха с 9-2 и затвориха първата част с 28:18. Във втората четвъртина направиха разликата 21 точки. Джейсън Тейтъм и Джелън Браун не спираха да бележат, докато звездите на Далас Лука Дончич и Кайри Ървинг направиха доста пропуски.

В последната секунда на втората четвъртина играчът на Бостън Пейтън Причард вкара от центъра и публиката избухна в овации.

До края на срещата играчите на Джо Мазула не допуснаха разликата да бъде скъсена и спечелиха със 106:88.

Очаквано бе наградата за най-полезен играч да отиде при Джейсън Тейтъм, който игра блестящо във всички срещи, включително и днес, с отбелязани 31 точки. Вместо това престижната награда бе дадена на Джелън Браун, чиято успеваемост при стрелба в първите три игри срещу Далас бе над 50%. В третия двубой отбеляза 30 точки, а в днешния - 21.

Бостън бяха сочени за фаворити за спечелване на титлата преди старта на плейофите. Те бяха убедителни през всичките си мачове по пътя към финала. В първите две фази преминаха през Маями Хийт и Кливланд Кавалиърс с по 4:1 победи, а на полуфинала дори не загубиха игра срещу Индиана Пейсърс.

Годината бе впечатляваща за Бостън. През сезона те завършиха първи с 64 победи и 18 загуби, а в плейофите спечелиха 16 игри и загубиха само три.