
Протестиращите срещу промените в Закона за горите в първия ден от блокадата на Орлов мост са търсили конфликт с полицията. Това стана ясно от думите на вътрешния министър Цветан Цветанов по време на днешния парламентарен контрол.
Министърът отговори на въпрос на депутатите от Синята коалиция Ваньо Шарков и Димо Гяуров защо е била необходима намесата на тежковъоръжени полицейски сили по време на протестите, както и използването на конна полиция.
„Уверявам ви, че няма полцейски служител, който да е бил с нагласата на този мирен протест да употреби сила. Надявам се да защитим честта на българския полицай и да защитим честта на мирно протестиращите граждани, които изразяват своята позиция“, каза министърът. Въпреки че на проведените протести в столицата участниците скандираха „Без насилие“, от думите на министъра стана ясно, че някои от хората са дошли с нагласата да се противопоставят на полицията. Преди дни министърът дори определи протестите като поддикнати от организираната престъпност.
Пред депутатите Цветанов обясни, че оборудването на полицаите с пистолет, белезници, щурмова палка, каска и щит са стандартни и в протестите не са използвани тежки формирования. След като са били изтласкани първоначално от бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, протестиращите са излезли на пътното платно на Орлов мост и са блокирали движението. За да не се стигне до конфронтация хората са предупреждавани постоянно да не възпретястват обществения ред. Задържани са само някои от насядалите - 12 души, след които и трима непълнолетни, като са им съставени актове за неизпълнение на полицейски разпореждания. Министърът припомни, че в суматохата е имало и пострадал полицай.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22.06 2012 в 14:54
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
22.06 2012 в 13:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Valioka
Хондурас скъса връзките си с Тайван, за да установи дипломатически отношения с Китай
vovchik
Тагарев: Българската позиция е сигнал към Кремъл ''С вас сме!''
denislav
Бойковците и хейтърите нямат инструмент, способен да обърне света. Ние продължаваме да имаме електрически китари
Деспин Митрев
Руската актриса Мария Шукшина: Ваксинираните срещу COVID-19 се използват за прицелване на ракетите HIMARS
ob1
TikTok спъва производството на боеприпаси за НАТО и Украйна в Норвегия
Джендо Джедев
НАТО предупреди Русия за плана й за разполагане на ядрено оръжие в Беларус: ''Опасно и безотговорно!''