Общинските съветници от БСП в Столичния общински съвет (СОС) се обидиха на мнозинството от ГЕРБ и напуснаха днешното заседание на съвет.
Причина за спречкването между двете партии стана прословутият 25-годишен концесионен договор за водата на София.
На днешната сесия на СОС имаше две точки, свързани с договора - отчет на Николай Стойнев (ГЕРБ) на работната група, която наблюдава изпълнението на концесионния договор и предложение на съветниците от БСП плюс Ангел Джамбазки от ВМРО за референдум в София с въпрос “Съгласни ли сте да бъде прекратен концесионния договор между Столичната община и “Софийска вода” АД?”
По време на обсъждането им Николай Стойнев обвини БСП в тежък лобизъм, защото първо са подкрепили концесионния договор през 1999 г., а сега искат развалянето му, което ще струва милиони до 1 млрд. лв. на общината. Това накара червените съветници да напуснат заседанието.
Ние винаги сме гласували срещу "Софийска вода", обяви шефът на групата на БСП Жельо Бойчев. Това потвърди и Росен Малинов (БСП), който беше общински съветник от БСП през 1999 г. Бойчев уточни, че са напуснали СОС, защото нищо не зависи от тях при положение, че ГЕРБ имат кмет и мнозинство, но уточни, че се отнася само за това заседание.
Стойнев се извини за твърдението, че са гласували за концесията, но настояваше, че имат лобистки интереси. Той напомни, че договорът е така написан, че защитава единствено интересите на концесионера.
Ако прекратим едностранно договора, ще трябва да платим дълговете на "Софийска вода" от близо 200 млн. лв., а ако се стигне до арбитраж в Париж - още между 200 млн. и 1 млрд. лв., уточни Стойнев.
Концесионният договор за водата в София беше подписан в края на 1999 г. с британската компания “Юнайтед ютилитис” за 25 години. Условията бяха запазване на средна цена от 0.45 лв. за кубик и намаляване на загубите на вода по мрежата до 30%. В момента водата е 4 пъти по-скъпа от обещаната цена- 1.76 лв. за кубик, а нивото на загубите е 58.8%.
За първи път се заговори затова колко е неизгоден концесионният договор през 2005 г., когато стана ясно, че “Софийска вода” е източвана чрез консултантски хонорари за шефовете на “Юнайтед ютилитис” за милиони. Още тогава стана ясно, че концесионният договор е изключително неизгоден за общината и тя трябва да плати огромни неустойки при едностранно предсрочно прекратяване.
Започнаха преговори между общината и компанията, които приключиха със споразумение и анекс към договора през 2009 г.
Според Стойнев решението е в строг контрол над "Софийска вода" и преговори за ново споразумение с тях. Преговорите ще започнат, след като парламентът гласува следващите месеци промени в Закона за водите, уточни той.
В началото на днешното заседание на общинския съвет БСП попита докъде е стигнала работната група, която проверява казуса с "Карат-С", но който общината беше на път да плати 3.2 млн. лв. за лихви, вместо 600 хил. лв.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата