Депутатите приеха предложението на „Синята коалиция“ за изслушване на земеделския министър Мирослав Найденов по сагата „Дюни“.
Първа точка за пленарното заседание в четвъртък трябваше да бъде изслушването земеделския министър Мирослав Найденов, който да даде обяснение за сделките в Несебър.
Още в сряда обаче министър Найденов прекъсна дебата в пленарна зала с мотива, че желае да даде незабавно обяснение пред депутатите, защото в четвъртък ще бъде в командировка.
По думите му експертните оценки на земите от сагата "Дюни" са извършени законосъобразно. Сумата, срещу която са закупени териториите, е 1 141 849 лв.
"При проверка на цялата процедура и документация не е открито съществуването на определението „Дюни“, но са открити несъответствия при издаването на решението на РИОСВ – Бургас от 2008 г. Има две решения с един и същи номер, но с различно съдържание", уточни Найденов.
10-минутното обяснение на министъра обаче не бе достатъчно за тъмносиния лидер Иван Костов и той призова изслушването на Найденов в пленарна зала да се състои следващата сряда.
Предложението на Костов ще бъде гласувано като част от седмичния дневен ред на парламента следващата сряда.
На министър Найденов му предстои и още едно изслушване по темата. Днес той и ресорният зам.-министър ще дават обяснения пред комисията за корупция по високите етажи на властта на Яне Янев.
В петък с гласовете на ГЕРБ комисията на Янев реши да се самосезира по сагата „Дюни“.
Освен изслушването на Найденов и Боянова, комисията ще изиска от Министерството на земеделието и храните справки за всички сделки, сключени след 2003 г.
Заедно с това народните представители отхвърлиха искането на опозицията в дневния ред да се включи и създаването на отделна парламентарна анкетна комисия, която да разгледа обстоятелствата около "Дюни".
Предложението за сформирането ù бе внесено миналия петък от 57 народни представители от "Коалиция за България" и ДПС. Още тогава депутатите от ГЕРБ заявиха, че няма да подкрепят подобна идея, защото предлаганата комисия ще разследва само "Дюни", а няма да обърне внимание на злоупотребите, извършени преди настоящия мандат.
"Предложението, което правим от името на 57 народни представители, следва политическата и парламентарна логика. Изслушването на Найденов не обезсмисля създаването на такава анкетна комисия, това е само първата стъпка", категоричен бе Ангел Найденов от "Коалиция за България".
"Ако искате да проверим и сделките от 2001 г. насам, от 1987 г. насам. Нека ги проверим, но да го направим наистина, защото дължим отговори на българските граждани", призова зам.-председателят на ДПС Лютви Местан.
Въпреки апелите на опозицията, с 48 гласа "за", 55 "против" и 29 "въздържал се" парламентът отхвърли предложението.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки