С възстановка на боевете на българските опълченци и руските части бе отбелязана 147-та годишнина от Шипченската епопея.
Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход – връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
Пресъздадената битка бе завършекът на тържествата, посетени от хиляди българи. На церемония пред Паметника на свободата на връх Шипка бяха поднесени венци и цветя в знак на признателност към героичния подвиг на падналите за свободата на Родината, беше отслужена панихида за загиналите. Сред гостите на събитието бяха вицепрезидентът Илияна Йотова и Симеон Сакскобурготски.
„Българинът няма право да бяга от никой връх, както е казал и Вазов, защото твърде скъпо е заплатено с кръв това достояние. Първо е заплатил Господ с кръвта си, след това и воините. Нека знаем, че този връх висок е и ние трябва да помним историята. Какво друго ни остава, освен със силна молитва да съберем небето и земята в едно за доброто на нашето отечество“, каза великотърноският митрополит Григорий, цитиран от БТА.
Паметникът на свободата на връх Шипка ще бъде отворен до 19:00 ч. и ще бъде с вход свободен за всички, които желаят да посетят неговата експозиция.
В програмата на Националното честване „Шипченска епопея“ предстои откриване на изложба „Последното сражение” на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ и Исторически музей – Дряново.
Това ще стане на 26 август в Националния музей на образованието в Габрово. На 27 август ще бъде представена книгата „Опълченците от Габровския край“ на Ангел Ангелов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България