Патриархът на Москва и цяла Русия Кирил I, който е на посещение у нас, и българският патриарх Максим отслужиха заедно Света литургия в столичния храм-паметник "Св. Александър Невски".
В словото си патриарх Максим отбеляза тясната връзка между Българската и Руската православна църква, съобщава БНР.
По време на службата столичният храм бе изпълнен с миряни.
На литургията присъстваха посланикът на Русия у нас, посланикът на Украйна у нас, бившият премиер Симеон Сакскобургготски и съпругата му, както и български депутати.
Предстоятелят на руската църква пристигна с делегация, в която влизат духовници, журналисти и дори личният лекар на патриарха.
Последната среща на патриарх Кирил преди отпътуването му за родината бе в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), където руският духовен глава бе обявен за "Доктор Хонорис Кауза".
Църквата не трябва да става част от националния фолклор, а да продължава да буди съвестта на хората, заяви в академичното си слово Кирил I.
Гости на официалното тържество бяха министърът на образованието Сергей Игнатов, посланикът на Русия у нас Юрий Исаков, академик Антон Дончев, председателят на ДАНС Константин Казаков, председателят на ДКСИ Цвета Маркова, представители на академичната общност у нас и дипломатически представители на славянски страни, акредитирани у нас.
Кирил I подари на ректора на УниБИТ професор Стоян Денчев История на Московската патриаршия.
От своя страна домакините му подариха картина на художника Павел Митков, която изобразява живописно Руската църква.
Кирил I е 16-ият патриарх на Москва и цяла Русия, който бе избран на 1 февруари 2009 г. Той е роден на 20 ноември 1946 г. в Ленинград в семейство на свещеник и преподавателка по немски език. В продължение на десет години Кирил I е завеждал външните църковни отношения на Руската православна църква, а преди това е бил митрополит Смоленски и Калининградски. Светското му име е Владимир Михайлович Гундяев.
Учи в Ленинградската духовна семинария, а после и в Духовната академия. Замонашва се на 25 години, а на 28 години става ректор на Ленинградската академия и Семинария, където създава специален клас за момичета и въвежда часове по физкултура.
Любопитна подробност от биографията на патриарх Кирил е, че до есента на 2009 г. той изпълнява редовни полети в Европа с "Boeing 737-300". Той е първият патриарх-летец. Твърди се, че има тренировки на "МиГ" и че е изпълнявал фигури от висшия пилотаж.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Момче и момиче са открити мъртви в жилище в Благоевград
Мениджър в схемата BETL: Ние също сме жертви на измамата, страхуваме се за живота си
Пътници вървяха пеша по релсите на новооткритото метро в Солун заради инцидент (видео)
Спас Малинов, който оцеля от лавината, погубила 11 души