Войната в Русия – какви задачи изпълняват дроновете в украинското настъпление в Курска област

Агил Рустамзаде 23 август 2024 в 20:47 4414 0

Агил Рустамзаде

Снимка Телеграф

Агил Рустамзаде

В интервю за украинското издание Telegraf военният експерт от Азербайджан Агил Рустамзаде анализира особеностите в продължаващото настъпление на Украйна в Курска област. По-важните моменти:

Украйна провежда „многопространствена“ операция обхващаща бойното поле, информационния фронт и киберпространството.

Това е много добре обмислена и планирана операция включваща политически цели, въздействие върху медийната среда и преди всичко значим и целесъобразен военен замисъл.

Същността на тази операция е преминаването от линейна отбрана към способите за водене на маневрени бойни действия. С участието на относително малки, но мобилни сили, притежаващи мощни разузнавателно-ударни възможности.

Линейната отбрана беше наложена в резултат на руското превъзходство в сили, средства и ресурси и досега предопределяше постепенното, но систематично изтощаване на Украйна.

На този етап Украйна успешно реализира непосредствените цели на операцията: снемане на напрежението на други важни участъци на фронта, въздействие върху настъпателния „порив“ на руската армия и разсредоточаване на нейните основни усилия.

Вместо на решаващите досега направления, руската авиация е принудена да заделя ресурс от самолетоизлитания и авиационни боеприпаси за удари в Курска област.

През последната седмица, в резултат на настъплението в Курска област се наблюдава снижаване на настъпателната активност на руската армия на останалите участъци на фронта със 17% по сравнение с периода преди пробива.

Ефективността в действията на украинските войски е в нарастваща зависимост от борбата с руските разузнавателни дронове.

В резултат на осъществената оперативна изненада, руската страна не разполага с други средства да разкрие групировката на противника, неговия боен ред, осъществявания маньовър и да организира ефективно огнево поразяване със силите на тактическата авиация, на тактическите и на оперативните ракети.

Като цяло украинското настъпление се развива в условията на „информационен вакуум“ за отбраняващите се руски войски.

Украйна успешно прилага „противоотрова“ срещу руските височинни разузнавателни дронове от типа „Орлан-10“, чрез радиоелектронно подавяне или чрез дронове-изтребители. И за това в публичното пространство от началото на украинското настъпление липсват кадри за високоточни удари на руските оперативно-тактически ракети „Искандер“.

В настъпателните действия на украинската армия, в това число и за париране на насрещните удари на подхождащите руски резерви централно място заема така наречения „разузнавателно-ударен комплекс“.

Масовото използване на дронове разкрива и своевременно локализира основните обекти за поразяване. Като в реален мащаб на времето се подават данни за стрелба на високоточните ракетни системи за залпов огън от типа HIMARS.

Досега руската групировка не е в състояние да развърне своя „разузнавателно-ударен комплекс“ над Курска област.

Украинската армия е разработила и постоянно усъвършенства способите за борба в руските разузнавателни дронове чрез средствата за противовъздушна защита, чрез силите за радиоелектронно-разузнаване и противодействие, а напоследък и с използването на „дронове-изтребители“. А без ефективно разузнаване от въздуха, руските огневи средства за поразяване „са слепи“.

Именно благодарение на дроновете Украйна успя да минимализира растящия настъпателен потенциал на руската армия.

В резултат на това, че произвежда повече дронове „камикадзе“ и далекобойни дронове, Украйна е в състояние да нанася чувствителни във военно и в икономическо отношение удари в дълбочина на руския тил. С особено внимание през последните дни за нарушаване бойната дейност на руските военни летища в прилежащите на Курска област райони, където се базира тактическата авиация.

Украинското превъзходство в комплексното разузнавателно-ударно поразяване, основаващо се на използването на ефективни дронове има и друг много важен аспект.

За подвоза на резерви и за логистичното осигуряване на собствените войски, руската групировка използва основно железопътен транспорт.

Поради опасността от ефективни удари с реактивните системи HIMARS, пунктовете за разтоварване следва да се изтеглят в дълбочина на отстояние не по-малко от 80-100 километра от предния край. А това ограничава възможностите за адекватна реакция на динамично променящата се тактическа обстановка в района на украинския пробив.

Заявленията на белоруския президент Лукашенко за прехвърлянето на войски на границата с Украйна във връзка с украинското настъпление в района на Курск „е без практическо съдържание“.

Белоруските генерали много добре осъзнават, че евентуалната намеса на тяхната армия крие рисковете тя да затъне в „кърваво побоище“.

Тяхната армия няма боен опит, тяхната бронетехнитка не е снабдена и с най-примитивни противодронови устройства. А украинските ударни дронове доказано са способни да пролеят много кръв и да „утилизират“ каквато и да било бойна техника.

Що се отнася до перспективите пред украинското настъпление в Курска област, връщането към формите и методите на линейната отбрана, при сегашната номенклатура и количества на средствата за поражение, с които разполага Русия – за украинската страна е неизгоден сценарий.

Руското командване подвежда резерви от южния участък на фронта и от североизточното оперативно направление. Но украинските войски уверено контролират територия от около 1000 квадратни километра. За това руската армия ще се нуждае от крупен военен потенциал, в това число и за сметка на нейната главна атакуваща групировка в Донецка област, за да неутрализира украинското настъпление.

Далеч не е очевидно, че основната цел на украинското настъпление е овладяването и удържането на Курска област или на Курската атомна електроцентрала.

Но дори ако се наложи, при „грамотно“ отстъпление украинските войски са в състояние да нанесат чувствително поражение на руската страна.

Защото Украйна доказва, че умело прилага потенциала на развърнатия на основата на ефективни дронове разузнавателно-ударен комплекс над Курска област – отбелязва в заключение Адил Рустамзаде.

Още за войната на дроновете:

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Тодор Живков - герой в италиански филм за Берлингуер