OffNews.bg

Принципът на 'Вагнер': Не прибирай ранените. За дезертьорство - разстрел!

Бойците на ЧВК "Вагнер" са показали своята ефективност във войната в Украйна, особено при щурмуването на градски квартали, твърди CNN, като се позовава на публикуван през декември документ на украинското разузнаване, с който са се сдобили журналистите. Наемниците понасят тежки загуби, но тактиката им може да бъде възприета от части на редовната руска армия, се казва в документа, цитиран от "Важные истории".

По време на нападенията вагнеровци не броят загубите си, а за отстъплението се предвижда разстрел.

"Отстъплението без заповед или нараняване се наказва с екзекуция на място", пише в документа на разузнаването.

Предоставен е и препис на радиопрехващане. В него войник разказва как бойци от ЧВК "Вагнер" хващат свой колега, който се опитва да се предаде на ВСУ, и му отрязват гениталиите. Автентичността на разговора не е потвърдена, отбелязва CNN.

На наемниците е забранено да пренасят ранени от бойното поле - отрядът трябва да напредва, докато не изпълни задачата си. Поради тази причина ранените често остават на бойното поле с часове. Ако не успеят да изпълнят мисията, те могат да се оттеглят само през нощта.

"Смъртта на хиляди войници на "Вагнер" е без значение за руското общество", се казва в документа.

При щурмови операции частната армия на Евгений Пригожин използва отряди от около 10 души. Те са въоръжени с РПГ и получават информация в реално време чрез разузнавателни дронове. Безпилотниците са това, което украинското разузнаване нарича "ключов елемент". Войниците използват оборудване Motorola за комуникация.

Първите, които щурмуват, са наемниците, набирани от затворите. Загубите в техните редици достигат 80%. След тях се нареждат по-опитни и по-добре оборудвани бойци - те разполагат с термовизионни камери и устройства за нощно виждане.

Ако щурмоваците успеят да заемат позиция, се окопават с помощта на артилерията, но тези позиции могат да бъдат атакувани от вражеската артилерия. В документа се отбелязва, че наемниците често нямат координация с редовната армия. В друг публикуван радиоприхванат сигнал (автентичността му също не е потвърдена) руски военен описва как подразделението му е унищожило автомобил на вагнеровци.

Украинското разузнаване смята, че тактиката на ЧВК "Вагнер" е най-подходяща за повечето руски части с лошо обучени войници, привлечени чрез мобилизация. Възможно е руската армия да започне да използва тактиката, заключава разузванавето.

През септември м. г. стана ясно, че собственикът на ЧВК "Вагнер" набира затворници в няколко области. Според един от осъдените Пригожин предупредил, че дезертьорството се наказва с разстрел. "(Пригожин) ми каза, че има три гряха, за които могат да те разстрелят на място: дезертьорство, грабеж и сексуални отношения с цивилни, флора, фауна и животни", каза мъжът.

На 12 ноември свързаният с Пригожин телеграм канал "Сива зона" публикува видеоклип от екзекуцията на Евгений Нужин с чук. Той е вербуван от ЧВК "Вагнер" в наказателна колония в Рязанска област, след което се предава. В интервю за украинския журналист Юрий Бутусов Нужин казва, че първоначално е искал да дезертира в Украйна.

През декември бившият командир на ЧВК "Вагнер" Андрей Медведев заяви пред "Инсайдър", че знае за десет екзекуции на вагнерианци заради отказ да се бият. Според Медведев, един от чиито подчинени е бил Нужин, той лично е присъствал на няколко екзекуции. Бившият наемник е избягал от Русия и сега се намира в Норвегия, където търси политическо убежище.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че около 50 000 бойци, 40 000 от които са вербувани затворници, са били изпратени в Украйна от ЧВК "Вагнер". Според Олга Романова, ръководител на фонда "Седяща Русия", ЧВК е набрала около 50 000 осъдени, от които 40 000 са убити, ранени или дезертирали.

Бойците на ЧВК "Вагнер" участваха в щурма на Бахмут в Донецка област, който от юли е подложен на атака от руската армия. Руското министерство на отбраната отдавна не споменава частната армия на Пригожин в докладите си, но на 13 януари този принцип бе нарушен - тогава руските военни обявиха превземането на Соледар, малък град северно от Бахмут.