В България липсва на движение напред. Хората не усещат никаква посока и това е голям проблем. Виждам много приказки за реформи, много малко реформи и още по-малко умни реформи.
Това каза българският евродепутат и председател на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев по bTV.
Ако погледнем здравеопазването, там цари пълен хаос. Всеки ден има различни послания, завои, но личи една посока – ограничаване на публичното и подкрепа на частното, каза Станишев. Той даде пример, че когато е напускал министър-председателския пост, парите, отпускани за частни болници, са били 14% от бюджета за болници. Сега този процент е над 30%.
За реформата в Министерството на вътрешните работи той каза, че, за да вършат добре работа, полицаите трябва да са добре мотивирани. „Орязването не е реформа, а пестене и то от качеството на обществената услуга“, посочи Станишев.
По думите му у нас се наблюдава парадокс – „от една страна ни се казва, че държавата е събрала рекордно много пари. От друга страна беше приета рамка за заем от 16 млрд. лв. и вече са изтеглени 9 млрд. лв. Всеки може да управлява така – за сметка на бъдещето“, каза Станишев.
Той припомни, че заради заема от 1 млрд. лв., взет от правителството на Пламен Орешарски, имаше протести, „щяха да подпалят парламента“ и попита къде е сега гражданското общество.
По думите му има изначален порок в управляващата коалиция – тя е създадена от твърде различни части, които е трудно да се съчетаят. Освен това подходът на ГЕРБ за коалиция беше погрешен – ако искаш устойчива коалиция, трябва да преговаряш, а не да предложиш план от 18 точки и да избереш партньор по това кой ги приема.
За коалицията на БСП с ДПС Станишев посочи, че целта е била да не се допусне втори мандат на ГЕРБ и това е бил единственият вариант. Първото управление на ГЕРБ беше репресивно, цялата политика се свеждаше до орязване. Това е политика на десните в цяла Европа и е неприемливо за всяка лява политика, затова искахме да не се допусне втори мандат на ГЕРБ, каза Станишев.
На въпрос не е ли ДСБ повече опозиция, отколкото БСП, той отговори, че „ДСБ не може да се нарече опозиция, това е лицемерие“. В БСП пък Станишев вижда съживяване в последните месеци. То обаче не е достатъчно, „трябва да се мине към по-категорична алтернативност“.



















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.04 2016 в 15:17
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 11:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 11:28
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 11:02
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:52
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:20
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2016 в 10:19
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие