Вярвайте ми, това е тънка материя - Слави Василев разкри загадките на външната политика на кабинета Радев

OFFNews 16 юли 2026 в 12:27 11939 21
Слави Василев
Я да видим какви коментари са ми написали под дълбокия анализ!

Народният представител от Прогресивна България Слави Василев, известен още като "малкия хладилник" и представящ се за политолог, разкри дълбокия смисъл и гениалността във водената от България външна политика. Ден след като лидерът му и премиер Румен Радев обяви, че излизаме от Коалицията на желаещите да подкрепят Украйна, външният ни министър Велислава Петрова-Чамова подписа от името на България декларация как ще участваме по-активно в този формат, как Русия трябва да се маха от всички окупирани украински територии и че не друг, а Путин пречи на мира.

Въпросната какофония според прогресиста Василев е не друго, а "ъпър левъл" дипломация, която не може да бъде разбрана от всеки. И се оказва, че хората, които намират известно несъответствие в думите и делата на радевистите, просто не разбират от тази "тънка материя".

Ето и целия пост във фейсбук на Слави Василев - малкия хладилник:

Отдавна не съм писал тук, но наблюдавам как редица анализатори и наблюдатели се упражняват върху външния ни министър - как „шикалкавил“ и какво двуличие имало между неговите заявки и тези на премиера.

Подобна гледна точка е погрешна и показва неразбиране на тънката материя и спецификата на външната политика.

България за пръв път има самостоятелна външна политика, поне откакто сме членове на НАТО и ЕС. Никога досега, от този период насам, нито едно правителство не е трябвало да плува самостоятелно в бурните води на международните отношения със собствени сили. Винаги сме се задоволявали да бъдем закачени за локомотива и накъдето ни заведат, натам.

Няма да ми стигне целият Facebook, за да изпиша колко погрешно е това, колко вредно е за националния ни интерес, как губим рефлексите на самостоятелна държава и как това се е наслагвало с години.

Обществото ни на практика никога не е ставало свидетел на такъв момент. България е член на ЕС и НАТО и в същото време трябва да се съобразява с две реалности – реалността на съюзниците ни, с която трябва да се съобразим, и реалността на нашата собствена призма за националния интерес. Това означава, че настоящият външен министър има изключително трудната задача за пръв път от всички външни министри след Втората световна война насам да съчетава националния интерес със съюзническите изисквания. И да държи вратите отворени. Всички врати.

Това е истинска външна политика за държава, която не е член на G7.

Другото, на което сме свикнали, се нарича роболепничество.

Българското правителство и министър Петрова за пръв път поставят България на картата на държавите, които имат глас. И този глас се чува. Навсякъде.

А колегите, които обясняват, че премиерът ще трябва да се обяснява за „грешки“ на свои кадри, не разбират какво е външна политика и колко е сложно да съчетаеш своя глас с хор, който пее друга песен, без да млъкнеш.

На всеки, който ме чете и който ме е следвал през годините - доверете ми се. Никога България не е била по-солидна по отношение на външната си политика. И това е само началото.

А що се отнася до министър Петрова - тя е първият български външен министър, който се бори толкова мъжки за България. Доверете ми се.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    5005

    21

    новпрофил

    17.07 2026 в 10:08

    "Восток - это дело тонкое", както се казваше в един стар филм. И този малкия хладилник нищо ново не е научил.

    903

    20

    jorj

    16.07 2026 в 21:45

    С тънка материя е скрита шундата дето се опитваш да си вреш умрелия грездей !!!!!
    Небъркай европейското корабно платно с гащите на метресите ти и с тези на Деса простакеса.

    4723

    19

    Koel

    16.07 2026 в 20:04

    Хаха! Верваме ти, дeбuл.

    4330

    18

    Ivan

    16.07 2026 в 19:37

    Тоя червено-мафиотски-ДС изклесък, очевидно е записал у кратуната си култовата реплика от СССР-филма "Бялото слънце на пустинята". Пълен пустиняк ! Вече трети месец гледаме и търпим дивашките изцепки и простотии на бандата на Мунчовците! С всеки изминат ден действията на главатаря им граничи с национално предателство. Той,поради вроден кретинизъм и неумеятност, ни влачи у бездната-политическа, нравствена и най-паче икономическа. Е, ще чакаме ли новата-стара Виденова зима?

    4157

    17

    Антитрол

    16.07 2026 в 18:37

    Поредният путинист опитващ се безуспешно да се прави на макиавелианист. Много плитък, семпъл, разгадаем опит за ИПСО (информационно-пропагандна спецоперация), на който само полезните идиоти могат да клъвнат въдичката.

    7243

    16

    Пакоджет

    16.07 2026 в 17:46

    Така е, БотоксПутьо! Само,че пак е с къси ръкави, което не е по протокола. Редно е да наметне сако, но тя си е проста, личи си отдалеч. Нечия шантонерка, назначена за министър.

    2252

    15

    Деспин Митрев

    16.07 2026 в 17:45

    Мъка - и избраниците им и избирателите им. Какво стана с убийството на Трактора, м/у другото???

    20487

    14

    случайно прочетох

    16.07 2026 в 17:01

    Мразчето е мнооого тъпо парче! Няма ли кой да му каже да престане да се излага с тия недодялани хвалебствия.
    "Тънка" е материята между ушите му...., но не и на зелените чорапи!

    2878

    13

    Johnny B Goode

    16.07 2026 в 16:32

    Малкият хладилник май цитира великия "истърн" Бялото Слънце на Пустинята. "Восток, дело тонкое".

    Макар че едва ли. IQ-то му едва ли би му позволило да запомни три думи.

    2615

    12

    Маги Стралска

    16.07 2026 в 16:13

    браво.... изплувахте самостоятелно.... кат лайно в канализацията изплувахте.....