Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е извършил престъпление, като не е упражнил контрол върху използването и прилагането на специални разузнавателни средства.
Тази констатация направи прокуратурата, по повод скандала с мобилната техника за подслушвания на МВР, станала по-известна като "цецомобил".
От Софийска градска прокуратура днес съобщиха, че наказателното производство срещу четиримата служители от СДОТО, които първоначално бяха обвинени за нерегламентирано използване на техниката за подслушване, е прекратено, за което е издадено прокурорско постановление.
Основанието за спиране е, че в хода на разследването срещу четиримата служители са събрани достатъчно доказателства за извършено престъпление от Цветанов. В качеството му министър на вътрешните работи, той съзнателно е допуснал неговите подчинени от службата за подслушване на МВР - Иванов, Костов и Кацаров да извършат престъпления - злоупотреба с власт и служебно положение.
По-рано през деня главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че проверката за незаконните подслушвания няма да приключи само с кръга на четиримата обвинени, като по този начин не изключи възможността да има още обвиняеми по казуса.
За момента наказателното производство срещу Цветанов е спряно, тъй като към настоящия момент той се ползва с имунитет, в качеството му на кандидат-депутат. В Изборния кодекс не е предвидена процедура за снемане на имунитет на кандидат за народен представител.
След обявяване на резултатите от изборите, прокуратурата ще прецени дали е отпаднал имунитетът на Цветанов или ще са налице основания главният прокурор да поиска от парламента да му позволи наказателно преследване срещу Цветанов, в качеството му на избран депутат.
На 23 април прокуратурата повдигна обвинения на четирима души от Специализирана дирекция за оперативно-технически операции (СДОТО) в МВР, заради скандала с незаконните подслушвания. Сред обвинените е и Радко Димитров, станал популярен като Радко Отвертката. Шефът на 4-и отдел в Специализирана дирекция за оперативно-технически операции (СДОТО) беше обвинен за по чл. 287 а, т. 2 НК. Текстът касае унищожаването на записи.
Прокуратурата повдигна обвинения и на бившите директори на СДОТО от 2009 година насам Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов затова, че като директори на СДОТО-МВР не са изпълнили задълженията си по служба, от което са настъпили тежки последици. Обвиненията към тях са за злоупотреба с власт и служебно положение. Сергей Кацаров има и второ обвинение – за съставяне на документи с невярно съдържание.




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
01.05 2013 в 12:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 11:06
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 09:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 07:55
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 07:30
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 07:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 01:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.05 2013 в 00:34
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.04 2013 в 23:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
30.04 2013 в 22:16
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие