Има резерви, така че токът от 1 юли да не бъде увеличаван.
Това каза в интервю за Нова телевизия служебният министър на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев.
Във вторник стана ясно, че и трите електроразпределителни дружества са заявили желание за покачване на цената на електроенергията за следващия регулаторен период.
Прогнозното намаление цената на тока, Асен Василев коментира с думите: „Това е излишна мярка, която ще доведе до изкривяване на пазара и отново ще влезем в хаос в системата”.
По повод проверката на Еврокомисията, министърът посочи, че очаква тя да даде реалистичен поглед какво се случва в енергетиката като икономически взаимоотношения, както и „преглед на договорите, които имаме, за да се види доколко те съответстват на европейското законодателство. Имаме такива съмнения, наши юристи ги гледат, но трябва и Европейската комисия да се произнесе”. Той обаче отказа да уточни за кои договори става въпрос.
Василев подчерта, че е важно да се видят къде точно са изкривените взаимоотношения, защото „ако те се оправят, ще се открият доста големи резерви в системата, за да не се стигне до увеличение на тока”, посочи още той.
Министърът съобщи, че са започнали вътрешна проверка на част от цифрите, които са предоставяни. Имаме фотоволтаични централи, които са работили 32 часа в денонощието, открили са начин да минават през времето, каза той. Към момента само от системата на едно ЕРП имаме над 50 такива и проверките продължават, добави Василев.




















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10.04 2013 в 10:35
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
10.04 2013 в 09:31
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие
Украйна ще нанася превантивни удари по обекти, които Русия използва за военни цели, заяви Зеленски