По-строг ред, който да гарантира безпристрастните и прозрачни разрешения на клиничните проучвания, предлага Министерството на здравеопазването. Това са поредните изменения, след като през февруари ведомството публикува проект за изменение на правилника за Етичната комисия.
В новия вариант изрично се упоменава, че само хора, които не са в конфликт на интереси, ще имат думата при оценката на клиничното изпитване, обсъжданията и гласуването. Те трябва да са независими от възложителя - лечебното заведение, където то се изпитването, както и и от главния изследовател.
С предложението на министерството се регламентира председателят на комисията да съхранява подадените декларации за конфликт на интереси. Новият текст уточнява, че след като здравният министър се запознае с документите ги връща на председателя на Етичната комисия, който от своя страна е задължен да ги пази.
Припомняме, че с последните, вече обнародвани в Държавен вестник, промени в Правилника за дейността на Етичната комисия се прие мандатът на членовете й да е 4 години, като на всеки две години съставът се обновява наполовина.
Етичната комисия за клинични изпитвания, към министъра на здравеопазването, бе създадена с цел да се разглеждат и оценяват научните, медицинските и етичните аспекти на предложеното клинично изпитване. Комисията включва не по-малко от двама редовни членове с немедицинско образование - представители на двата пола.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Комита
Лъжливото овчарче Евтим Милошев. Ето доказателствата как ни изложи във Виетнам
GadnataIstina
Путин одобри рекордни разходи за отбрана - 1/3 от бюджета на Русия
craghack
Огромни протести в цяла Грузия. Автоколони пътуват към Тбилиси
craghack
Затвориха прохода ''Петрохан'' заради паднали дървета (снимки)