"Всички варианти на Омикрон, които циркулират в момента, имат особеност, че всеки от тях избягва по-добре имунитета. Като протичане - няма данни за по-тежко. Намираме се в риск от заразяване, а не от по-тежко протичане на заболяването", заяви д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн и експерт по безопасност на ваксините, по България Он Еър.
Това каза експертът в коментар по повод потвърдения от Националния център по заразни и паразитни болести вариант на Омикрон, който е под наблюдението на СЗО. Вариантът е силно заразен и избягва естествения и ваксиналния имунитет.
Д-р Илиев посочи и най-добрата защита - комбинацията от ваксина и преболедуване.
Мнозина изкараха последната година един или друг вариант леко. Този хибриден имунитет ще даде добра защита. Двойната бустерна доза е правилният ход. Хората, които са преболедували преди повече от 6 месеца, които са ваксинирани, но не са преболедували е добре да поставят бустер. Това намалява тежкото протичане, уточни д-р Илиев.
Медикът посочи, че последно проучване показва, че грипът е с клиничната картина на Омикрон.
Въпреки твърдението, че Омикрон е лек грип, има статистика, че смъртността от Омикрон е два пъти по-висока от тази от грип. Отделно са и дълготрайните последствия. Ваксинацията трябва да стане рутинна, за да сме спокойни за предстоящия период, призова д-р Аспарух Илиев.
По думите му ситуацията изглежда под контрол, а с отминаването на зимата можем да си отдъхнем, че няма да имаме масивни нови вълни на COVID-19.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)